Szukaj

Rytm dobowy jest czynnikiem zdrowia

Podziel się
Komentarze0

Zaburzenia w rytmie dobowym mogą wpłynąć na wzrost naczyń krwionośnych w ciele, co może prowadzić do chorób takich jak rak, cukrzyca albo otyłość, jak przestrzegają szwedzcy naukowcy z Linköping University i Karolinska Institutet.Artykuł na ten temat został opublikowany w przeglądzie naukowym Cell Reports.

Rytm dobowy jest regulowany przez „zegar”, który reaguje zarówno na światło jak i na czynniki genetyczne.

Badania te zostały przeprowadzone na rybce z gatunku danio pręgowany.

Profesor Yihai Cao wykazał ze swoją grupą naukową, że kluczowym punktem jest produkcja bardzo ważnej substancji sygnalizującej, czyli czynnika VEGF (ang. vascular endothelial growth factor, naczyniowo-śródbłonkowy czynnik wzrostu).


Powstawanie tej substancji wymaga normalnego rytmu dobowego. W czasie eksperymentów z kilkugodzinnymi embrionami danio pręgowanego, naukowcy wykazali, że ekspozycja na stałe światło (1800 luksów) w sposób znaczący upośledziła wzrost naczyń krwionośnych u tych rybek.

Co więcej, stałe światło upośledza również ekspresję genów, które regulują zegar dobowy.

Dr Lasse Dahl Jensen, badacz z Linköping University, wyjaśnia: rezultaty te bez wątpienia można przełożyć na warunki kliniczne. Ludzie, którzy mają zaburzony rytm dobowy, np. pracujący na zmiany, ludzie z zaburzeniami snu albo z genetycznymi predyspozycjami, powinni być świadomi, iż zagrażają im choroby powiązane z zaburzeniami wzrostu naczyń krwionośnych.

Takie choroby obejmują zawał serca, udar, chroniczne zapalenia, nowotwory. Zaburzenia we wzroście naczyń mogą wpłynąć również na leczenie ran oraz na cykl reprodukcyjny kobiety.

Komentarze do: Rytm dobowy jest czynnikiem zdrowia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz