Szukaj

Rury do karmienia zwiększają ryzyko odleżyn u chorych na demencję

Podziel się
Komentarze0

Rurki do karmienia powodują u mieszkańców domu opieki cierpiących na zaawansowane zaburzenia poznawcze więcej szkody, niż dobrego. Potwierdziły to badania kohortowe. Badania wykazały, że rury do karmienia niewiele pomogły w zapobieganiu lub wyleczeniu wrzodów. Zamiast pomóc - podwójnie zwiększyły ryzyko ich występowania.- Pracownicy służby zdrowia powinni unikać stosowania takich rur u pacjentów z zaawansowaną demencją, hospitalizowanych w domu opieki - radzi Dr. Joan M. Teno z Warren Alpert School of Medicine w Providence w swoim mailu do agencji Reuters Health. - Stosowanie rur PEG, podobnie jak każde inne medyczne postępowanie niesie ze sobą z jednej strony zagrożenia, a z drugiej korzyści. Starannie trzeba więc rozważyć każdą ze stron.

Dr. Colleen Christmas oraz Dr. Thomas Finucane - lekarze specjaliści z dziedziny geriatrii z Centum Medycznego Johns Hopkins Bayview w  Baltimore zgadzają się z tą opinią. Te nowe odkrycia - potwierdzają i poszerzają wcześniejsze badania z tej dziedziny. Są obecnie także najbardziej ścisłymi danymi w tej kwestii - piszą w swoim komentarzu publikowanym w Internal Medicine.

Mówią również, że - z perspektywy badań klinicznych najważniejsze jest to, że wykorzystywanie rur do karmienia pacjentów nie jest do końca uzasadnione.


Zespół doktora Teno wykorzystał dużo administracyjnych baz danych do porównania grupy mieszkańców domu opieki z zaawansowaną demencją z nowo wstawionymi rurkami do karmienia z podobną grupą, ale tym razem bez takich rurek.


Zaobserwowano, że mieszkańcy z rurkami PEG lub bez nich mieli podobne cechy socjodemograficzne, wskaźniki ryzyka czynników żywieniowych oraz śmiertelność.  

- Choć wcześniejsze badania sugerowały brak korzyści w leczeniu wrzodów zespół doktora Teno wykazał, że takie podejście nie jest do końca słuszne - mówią dr Christmas i dr Finucane.

W jaki sposób rury do karmienia mogłyby pogorszyć te wyniki? Badanie nie daje odpowiedzi na to pytanie, ale nasuwa kilka możliwości. Fizyczne i farmakologiczne ograniczenia mogą doprowadzić do unieruchomienia pacjenta, a osmoralność rury do karmienia może wywołać biegunkę – to jedne z wymienianych czynników ryzyka występowania wrzodów.

Z przeprowadzonego doświadczenia klinicznego dr Teno i wyników badań wynika, że nie ma różnicy w przeżywalności pacjentów. W takim razie według niego lepiej więc karmić ręcznie - takie karmienie jest bardziej humanitarnym sposobem leczenia pacjentów. "

Dr Teno dodaje także, że - wszelkie decyzje dotyczące sposobu karmienia, powinny odzwierciedlać osobiste preferencje pacjenta. Jednakże w ostatnim badaniu wśród osieroconych członków rodzin ponad jedna trzecia twierdzi, że nie została poinformowana o zagrożeniach związanych ze wstawieniem rury do karmienia.

Badania zostały sfinansowane przez National Institute.

Komentarze do: Rury do karmienia zwiększają ryzyko odleżyn u chorych na demencję

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz