Szukaj

Rury do karmienia zwiększają ryzyko odleżyn u chorych na demencję

Podziel się
Komentarze0

Rurki do karmienia powodują u mieszkańców domu opieki cierpiących na zaawansowane zaburzenia poznawcze więcej szkody, niż dobrego. Potwierdziły to badania kohortowe. Badania wykazały, że rury do karmienia niewiele pomogły w zapobieganiu lub wyleczeniu wrzodów. Zamiast pomóc - podwójnie zwiększyły ryzyko ich występowania.- Pracownicy służby zdrowia powinni unikać stosowania takich rur u pacjentów z zaawansowaną demencją, hospitalizowanych w domu opieki - radzi Dr. Joan M. Teno z Warren Alpert School of Medicine w Providence w swoim mailu do agencji Reuters Health. - Stosowanie rur PEG, podobnie jak każde inne medyczne postępowanie niesie ze sobą z jednej strony zagrożenia, a z drugiej korzyści. Starannie trzeba więc rozważyć każdą ze stron.

Dr. Colleen Christmas oraz Dr. Thomas Finucane - lekarze specjaliści z dziedziny geriatrii z Centum Medycznego Johns Hopkins Bayview w  Baltimore zgadzają się z tą opinią. Te nowe odkrycia - potwierdzają i poszerzają wcześniejsze badania z tej dziedziny. Są obecnie także najbardziej ścisłymi danymi w tej kwestii - piszą w swoim komentarzu publikowanym w Internal Medicine.

Mówią również, że - z perspektywy badań klinicznych najważniejsze jest to, że wykorzystywanie rur do karmienia pacjentów nie jest do końca uzasadnione.

Zobacz również:Zespół doktora Teno wykorzystał dużo administracyjnych baz danych do porównania grupy mieszkańców domu opieki z zaawansowaną demencją z nowo wstawionymi rurkami do karmienia z podobną grupą, ale tym razem bez takich rurek.


Zaobserwowano, że mieszkańcy z rurkami PEG lub bez nich mieli podobne cechy socjodemograficzne, wskaźniki ryzyka czynników żywieniowych oraz śmiertelność.  

- Choć wcześniejsze badania sugerowały brak korzyści w leczeniu wrzodów zespół doktora Teno wykazał, że takie podejście nie jest do końca słuszne - mówią dr Christmas i dr Finucane.

W jaki sposób rury do karmienia mogłyby pogorszyć te wyniki? Badanie nie daje odpowiedzi na to pytanie, ale nasuwa kilka możliwości. Fizyczne i farmakologiczne ograniczenia mogą doprowadzić do unieruchomienia pacjenta, a osmoralność rury do karmienia może wywołać biegunkę – to jedne z wymienianych czynników ryzyka występowania wrzodów.

Z przeprowadzonego doświadczenia klinicznego dr Teno i wyników badań wynika, że nie ma różnicy w przeżywalności pacjentów. W takim razie według niego lepiej więc karmić ręcznie - takie karmienie jest bardziej humanitarnym sposobem leczenia pacjentów. "

Dr Teno dodaje także, że - wszelkie decyzje dotyczące sposobu karmienia, powinny odzwierciedlać osobiste preferencje pacjenta. Jednakże w ostatnim badaniu wśród osieroconych członków rodzin ponad jedna trzecia twierdzi, że nie została poinformowana o zagrożeniach związanych ze wstawieniem rury do karmienia.

Badania zostały sfinansowane przez National Institute.

Komentarze do: Rury do karmienia zwiększają ryzyko odleżyn u chorych na demencję

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz