Szukaj

Różne nowotwory mają tę samą mutację genetyczną

Podziel się
Komentarze0

Dwa nowe badania, odnoszące się do ostrej białaczki szpikowej i raka endometrium, potwierdzają, że istnieją podobne mutacje genetyczne dla różnych typów nowotworów. Badania ukazały się w The New England Journal of Medicine i Nature. Prace te to część szerokiego projektu badawczego amerykańskiego instytutu NIH, rozpoczętego w 2006.Projekt nosi nazwę Cacer Genome Atlas Project, a jego celem jest odkodowanie "odcisków" genetycznych 10 000 guzów, które odpowiadają za ok. 20 różnych nowotworów.

Jak do tej pory, projekt badawczy pozwolił rozjaśnić nieco tajemnice raka piersi, płuc i jelita grubego, ujawniając, że istnieją genetyczne powiązania między nimi, jak również z innymi guzami.

Okazało się, że jeden typ raka piersi prezentuje mutacje gentyczne bardzo podobne do mutacji w raku jajnika. Nowotwory jelita grubego często mają mutacje znajdowane w raku piersi. Blisko połowa nowotworów płuc mogłaby odpowiedzieć na terapie stosowane w leczeniu innych nowotworów.


Projekt ten rewolucjonizuje podejście kliniczne do raka, który coraz częściej klasyfikowany jest w zależności od swoich cech genetycznych, a nie od organu, którego dotyka.

Ostatnie badanie nad najbardziej agresywną postacią raka macicy pokazało, że nowotwór ten przypomina najcięższe postaci raka jajnika i piersi.

Naukowcom udało się także odkryć, że mutacja genu PI3K była częstsza w raku macicy niż w każdym innym nowotworze przebadanym w projekcie.

Identyfikując mutacje genetyczne związane z różnymi nowotworami, amerykańscy badacze mają nadzieję opracować bazę danych niezbędnych do zrozumienia mechanizmów, które powodują chorobę. Dzięki temu uda się opracować nowe strategie leczenia.

Komentarze do: Różne nowotwory mają tę samą mutację genetyczną

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz