Szukaj

Rośliny zwiększają wydajność w miejscu pracy

Podziel się
Komentarze0

Prawie każdy doświadcza znużenie podczas pracy, ale ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Exeter przy współpracy z czterema innymi uczelniami sugerują, że wstawienie roślin zielonych do pomieszczeń może znacząco poprawić samopoczucie pracowników. Wyniki pokazują, że dodanie zielonej rośliny do środowisk biurowych może nie tylko zwiększyć wydajność, ale również prowadzić do poprawy poziomu koncentracji, poprawy ogólnego zadowolenia i stworzyć lepsze relacje pomiędzy pracownikami.

- Badania laboratoryjne wskazały wiele korzyści - powiedział główny badacz Marlon Nieuwenhuis. - To bezpośrednio kwestionuje powszechnie akceptowaną filozofię biznesu, że surowe biurowe wnętrza są odpowiedniejsze. Badania polegały na monitoringu wnętrza wybranych biur w Holandii i Wielkiej Brytanii przez 18 miesięcy. Okazało się, że wydajność pracowników powiększyła się o 15 procent, gdy w pomieszczeniach zostały umieszczone rośliny.

Wśród pracowników zauważono znaczne polepszenie samopoczucia i ogólne zadowolenie w miejscu pracy. Dodatkowo, ich zdolność koncentracji poprawiła się, a w niektórych pomieszczeniach odnotowano poprawę postrzeganej jakości powietrza. Jak pokazują badania, dodanie roślin zielonych stwarza warunki, w których ludzie czują się bardziej komfortowo, są mniej zestresowani i bardziej skłonni do efektywnej  pracy.

Najlepsze rośliny dla środowisk biurowych

Rośliny, które są uważane za idealne dla środowisk biurowych różnią się w zależności od warunków oświetleniowych każdego urzędu. Dla pomieszczeń o słabym świetle są idealne rośliny krzyżowe. Obszary gdzie światło jest umiarkowane lub głównie sztuczne, na przykład w biurze w otwartym piętrze, doskonale nadają się lilie. Natomiast fiołki afrykańskie i rośliny aloesu doskonale rozwijać się będą w pobliżu okien lub w miejscach, gdzie mogą uzyskać światło pośrednie.

Co do roślin aloesu trzeba zaznaczyć, że mają one wiele korzyści zdrowotnych. Ich żel, który znajduje się wewnątrz liści rośliny posiada właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Badania wykazały, że pomaga leczyć rany, niszczy komórki nowotworowe, a nawet zwalcza stan zapalny i utrzymuje poziom cukru we krwi u chorych na cukrzycę stabilne.

Komentarze do: Rośliny zwiększają wydajność w miejscu pracy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz