Szukaj

Rita Lévi-Montalcini, zdobywczyni Nobla w dziedzinie medycyny, nie żyje

Podziel się
Komentarze0

Rita Lévi-Montalcini zmarła w wieku 103 lat, w niedzielę, w swoim domu w Rzymie, jak podaje agencja Ansa. Wielka uczona przyczyniła się do fundamentalnych odkryć na temat neuronów. Jej prace miały nieocenione znaczenie dla poznania chorób takich jak Alzheimer.Włoski szef rządu Mario Monti wystosował komunikat, w którym mówił o kobiecie charyzmatycznej i niezwykłej, walczącej przez całe życie w imię wyznawanych wartości.

Rita Lévi-Montalcini urodziła się w 1909 roku, w rodzinie Żydów sefardyjskich. W wieku 20 lat zaczęła studia medyczne, które ukończyła w 1936 roku z doskonałymi rezultatami.

Z powodu żydowskiego pochodzenia nie mogła jednak kontynuować specjalizaji w neurologii i psychiatrii w rasistowskiej w tamtych czasach Italii. Podczas wojny pracowała w laboratorium, które stworzyła sobie w kuchni. Następnie w swoim domku na wsi przeprowadzała pierwsze doświadczenia na kurzych embrionach.


To właśnie odkrycia dokonane na kurczakach zdobyły dla niej w 1947 roku zaproszenie do Washington University w Saint Louis w USA. Została tam przez 30 lat, pracując jako badaczka i nauczycielka, jednocześnie kierując Instytutem Biologii Komórkowej Narodowego Centrum Badań w Rzymie.

W 1986 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za rewolucyjne prace przeprowadzone we współpracy ze Stanleyem Cohenem, dotyczące czynników wzrostu komórek nerwowych (NGF, ang. nerw growth factor).

Jury przyznające nagrodę mówiło o odkryciu o fundamentalnym znaczeniu, które pozwoliło zrozumieć rozwój układu nerwowego i poczynić postępy w badaniach nad chorobami mózgu, niektórymi zjawiskami nowotworowymi oraz powikłaniami neurologicznymi cukrzycy.

W 2011 roku prezydent Włoch Carlo Azeglio Ciampi mianował ją dożywotnim senatorem za jej niezwykłe zasługi na polu naukowym i społecznym.

Rita Lévi-Montalcini przewodniczyła również fundacji swojego imienia, stworzonej w 1992 roku, mającej na celu fundowanie studiów wyższych dla kobiet afrykańskich w Kongo, Somalii oraz Etiopii.

Komentarze do: Rita Lévi-Montalcini, zdobywczyni Nobla w dziedzinie medycyny, nie żyje

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz