Szukaj

Relaks jest dobry dla zdrowia genów

Podziel się
Komentarze0

Medytacja generalnie kojarzy nam się z dobrym samopoczuciem duchowym. Natomiast nie wiemy jeszcze, że medytacja i modlitwa wpływają także korzystnie na nasz organizm w sensie czysto biologicznym. Prof. Herbert Benson z Harvard Medical School w USA wykazuje w artykule opublikowanym w Plos One, że medytacja redukuje szkodliwe działanie stresu na poziomie genetycznym.Prof. Benson pobrał próbki krwi od 52 osób, przed i po sesji relaksacji. Pośród uczestników znalazły się osoby nigdy wcześniej nie praktykujące medytacji, jak i osoby mające w niej doświadczenie.

Prof. Benson mówi: - Na poziomie genów zaobserwowaliśmy wiele modyfikacji po sesji relaksacji. Na przykład, geny związane z mitochondriami („baterie” komórkowe) okazały się bardziej stabilne po medytacji. Bardziej odporne na stres. To zresztą logiczne, ponieważ wiemy, że osoby medytujące mają lepszy nastrój, lepiej śpią i mają więcej energii niż inni.


Geny powiązane z produkcją insuliny są kolejnym przykładem dobroczynnego działania medytacji – ich aktywność wzrosła. Natomiast spadła aktywność genów związanych z zapaleniem, która jest zresztą zwyczajowo wysoka u osób z nadciśnieniem, chorobami serca i rakiem.

A w końcu, relaksacja chroni także geny powiązane z telomerami. Telomery to otoczki na końcówkach chromosomów, które zapewniają ochronę i przedłużają życie komórek. Im krótszy telomer, tym silniejszy proces starzenia. I to właśnie te obserwacje dotyczące telomerów potwierdzają wcześniejsze prace, które wykazały, że u ludzi medytujących regularnie, wzrasta aktywność enzymu naprawiającego telomery.

Prof. Gilles Bertschy, przełożony jednostki psychiatrii w szpitalu w Strasburgu, mówi: - Inne prace już wykazały, że medytacja działa w ten sposób na nasze geny. Badanie aktualne jest więc kolejnym dowodem na to, że istnieje molekularna baza biologiczna i komórkowa korzyści płynących z regularnej medytacji. Co więcej, zmiany genetyczne można zaobserwować już po 2 miesiącach regularnego medytowania, i widoczne są one po każdym seansie.

Komentarze do: Relaks jest dobry dla zdrowia genów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz