Szukaj

Relacja ze spotkania ekspertów: Inkretynowa rewolucja wciąż nie dla polskich pacjentów

Podziel się
Komentarze0

Pacjent z cukrzycą wymaga opieki lekarzy wielu specjalizacji. To właśnie dlatego specjaliści kilku dziedzin medycyny dyskutowali, jak skutecznie i nowocześnie leczyć pacjentów z cukrzycą, aby minimalizować powikłania związane z chorobami współistniejącymi.


Do najczęstszych należą powikłania związane z układem krążenia, neurologicznym i otyłością, stąd na warsztatach obecność kardiologa, neurologa i specjalisty leczenia otyłości (obesytologa).

Uczestnicy spotkania przyznali, że rekordziści chorujący na cukrzycę i choroby współistniejące, przyjmują dziennie nawet 28 tabletek. Jeden z profesorów przytoczył na poły żartobliwe spostrzeżenie, że pacjent, który przyjmuje więcej niż 4 leki, jest poza wiedzą medyczną. Co więc zrobić z diabetykami, aby ograniczyć im ilość przyjmowanych tabletek, a jednocześnie w pełni kontrolować ich chorobę?

W przypadku pacjentów z cukrzycą, bardzo ważne, oprócz przyjmowania leków, jest leczenie niefarmakologiczne – czyli dbanie o dietę i wysiłek fizyczny. spowodowało ograniczenie aktywności fizycznej o 30 minut dziennie i przyrost masy ciała o 2 dodatkowe kilogramy bez zwiększania kaloryczności. – dodała z konsekwencji niestosowania się do zaleceń. Są też pacjenci, którzy do zaleceń się nie stosują, ale się do tego nie przyznają. Tylko komu wtedy szkodzą?


Uczestnicy spotkania wspominali również o „zjawisku”, które można nazwać „szkołą korytarzową” – chorzy dzielą się swoimi doświadczeniami i pomysłami na omijanie zaleceń lekarza.  Niestety wielu pacjentów uważa, że zdrowie to nie ich sprawa, tylko lekarza, a chodzą na wizytę, po to, żeby lekarz był zadowolony. Tylko, że lekarz byłby bardziej zadowolony ze stosowania się do jego zaleceń. Ilość przyjmowanych tabletek z pewnością nie ułatwia pacjentom z cukrzycą systematyczności i wytrwałości w wypełnianiu zaleceń. Leki inkretynowe mogłyby ułatwić zadanie lekarzy w kontrolowaniu cukrzycy typu 2, z pewnością nie od razu byłyby dostępne dla wszystkich chorych, ale istnieje grupa pacjentów, która odniosłaby duże korzyści z ich stosowania.

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna XXI wieku i zdecydowanie choroba wielonarządowa. W Polsce choruje na nią ok. 2,6 miliona pacjentów, czyli ok. 5% społeczeństwa. Inkretynowa rewolucja dokonała się już w krajach UE. Chyba już czas, aby i polscy pacjenci mieli do niej dostęp.

Komentarze do: Relacja ze spotkania ekspertów: Inkretynowa rewolucja wciąż nie dla polskich pacjentów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz