Szukaj

Rak: poziom przeżycia w Europie zależy od bogactwa każdego kraju

Podziel się
Komentarze0

Chory zdiagnozowany z rakiem ma większe szanse na przeżycie w Niemczech niż na Słowenii – przeżycie po diagnozie raka w Europie naprawdę zależy bezpośrednio od bogactwa i wydatków na zdrowie danego kraju. Takie są wnioski z belgijskiego badania, zaprezentowanego na kongresie ECC2013 i opublikowanego w Annals of Oncology.Dr Ades, onkolog w BrEAST (Breast European Adjuvant Studies Team), belgijskiego centrum badań onkologicznych, wyjaśnia: - Rak piersi jest najlepszym przykładem w postępach w wykrywaniu raka. Udowodniono też, że wykrywanie redukuje śmiertelność. Zauważyliśmy w naszych badaniach, że związek między poziomem życia i wydatkami na zdrowie a wysokim poziomem śmiertelności z powodu raka piersi był o wiele silniejszy niż w przypadku innych nowotworów.

Obliczono, że proporcje zgonów z powodu raka piersi są o wiele mniejsze w krajach Europy zachodniej niż w krajach Europy wschodniej.


Poza tym, takie różnice – mniej lub bardziej wyraźne – zaobserwowano między krajami europejskimi dla wszystkich nowotworów.

Wygląda to tak:

- w krajach, które wydają mniej niż 2 000 dolarów na opiekę nad zdrowiem jednego mieszkańca (Polska, Rumunia, Węgry) ok. 60% pacjentów umiera po diagnozie raka;

- w krajach, które wydają od 2 500 do 3 500 dolarów (Portugalia, Hiszpania, Wielka Brytania), poziom przeżycia wynosi ok. 40% - 50%;

- w krajach, które wydają od 4 000 dolarów (Francja, Belgia, Niemcy), mniej niż 40% pacjentów umiera po diagnozie raka.

Aby porównać bogactwo danego kraju i poziom przeżycia raka, naukowcy porównali pieniądze inwestowane w zdrowie, wydatki na zdrowie na mieszkańca i na rok, a także statystyki zgonów po diagnozie raka.

Komentarze do: Rak: poziom przeżycia w Europie zależy od bogactwa każdego kraju

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz