Szukaj

"Uniwersytety Pacjentów" we Francji

Podziel się
Komentarze0

Kolejny francuski uniwersytet, po jednej z uczelni paryskich, tworzy specjalne szkolenia dla pacjentów, którzy interesują się swoją chorobą. 14 grudnia 2012 roku, przewodniczący Université d'Aix-Marseille, prof. Yvon Berland ogłosił, iż z początkiem 2013 roku otwiera „Uniwersytet Pacjentów” otwarty wyłącznie dla chorych przewlekle.Osoba chora chronicznie nabywa niezwykłą wiedzę o swojej chorobie, mówi prof. Berland. Trzeba docenić to doświadczenie.

Szkolenie na uniwersytecie w Aix-Marseille potrwa 120 godzin i kończy się zdobyciem dyplomu uniwersyteckiego.

W 2010 roku podobną inicjatywę podjął Université Pierre-et-Marie-Curie w Paryżu, który otworzył kierunek szkolenia terapeutycznego dla przewlekle chorych.

Pojęcie pacjenta-eksperta, o którym dyskutowano w czasie ostatniego kolokwium francuskiej narodowej rady lekarzy, w ten sposób zostaje oficjalnie potwierdzone.

Jak podkreśla prof. Berland, nie chodzi o to, żeby pacjentom dawać dyplomy, ale o to, żeby ich uzbroić w nową broń.


Uniwersytet Pacjentów dostarczy im komplet informacji, także prawnych oraz ekonomicznych, aby mogli reprezentować innych pacjentów w stowarzyszeniach i innych organizacjach zrzeszających chorych, mówi prof. Berland.

Dyplomowani pacjenci będą mogli również służyć informacją reszcie populacji.

Dzielenie się informacjami na temat zdrowia to idea przyświecająca działalności Catherine Cerisey, chorej na raka piersi. Jest ona najsłynniejszą francuską e-pacjentką, czyli obecną w sieciach społecznościowych. To ona przyczyniła się do stworzenia w internecie miejsca, gdzie pacjenci, lekarze oraz wszyscy inni mogą wymieniać się swoją wiedzą.

Lekarze zbyt często nie doceniają wartości doświadczeń pacjentów i mają swoją własną wizję choroby, odmienną od wizji, jaką ma chory.

W ostatnim roku, Uniwersytet w Waszyngtonie przeanalizował dyskusje między lekarzami i chorymi w internecie.

W badaniu umieszczonym w Journal of Medical Internet Research, autorzy pisali: pacjenci nie grają roli lekarza-amatora. Skupiają się raczej na doświadczeniach z radzeniem sobie z bardzo osobistymi sprawami życia codziennego. Rezultaty te sugerują, że w ten sposób pacjenci oferują bardzo cenną informację, której nie dostarczają źródła lekarskie.

Komentarze do: "Uniwersytety Pacjentów" we Francji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz