Szukaj

Pszczoły potrafiące cofnąć czas

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Arizona State University odkryli, że starsze pszczoły potrafią skutecznie odwrócić starzenie mózgu, gdy odpowiedzialność za gniazdo zaczynają przejmować młodsze pszczoły. Naukowcy twierdzą, że odkrycie może sugerować wpływ interwencji społecznych na leczenie demencji.Zespół naukowców z ASU i Norweskiego Uniwersytetu Przyrodniczego pod przewodnictwem Gro Amdam, zaprezentował ustalenia, które pokazują, że oszukiwanie starszych pszczół wykonujących zadania w gnieździe powoduje zmiany w strukturze molekularnej ich mózgów.

"Wiedzieliśmy z wcześniejszych badań, że kiedy pszczoły przebywają w gnieździe i dbają o młodsze larwy pozostają one zdrowe i młode psychicznie tak długo, jak mają swoje obowiązki” -  powiedział Amdam.

"Jednakże, po okresie pielęgnacji pszczoły wylatują na zbieranie żywności i wtedy nagle rozpoczyna się proces starzenia. Po zaledwie dwóch tygodniach, pszczoły tracą niektóre z funkcji mózgu, szczególnie zdolność do uczenia się nowych rzeczy. Chcieliśmy się dowiedzieć co by było, gdyby po tym okresie przywrócić im znów larwy i możliwość sprawowania opieki nad nimi” - wyjaśnił.


Podczas eksperymentów naukowcy usunęli z gniazda wszystkie pszczoły, pozostawiając w nim jedynie królową i niemowlęta. Kiedy starsze pszczoły po okresie zbierania nektaru wróciły do gniazda, ich aktywność mózgu była zmniejszona przez kilka dni.

Następnie kilka starych pszczół powróciło do poszukiwania pożywienia, podczas gdy pozostałe dbały o gniazdo, a także opiekowały się larwami. Naukowcy odkryli, że po 10 dniach 50% starszych pszczół opiekujących się gniazdem i młodszymi pszczołami, znacząco rozwinęło swoją zdolność do uczenia się nowych rzeczy.

Międzynarodowy zespół Amdam odkrył nie tylko zdolność do szybszego uczenia się u tych owadów, ale także zaobserwował zmiany w strukturze białek w mózgu pszczół. Dwa białka zmieniły się zauważalnie. Dodatkowo jedno z nich odkryto także u ludzi.

Badania dają więc nadzieję na odkrycie sposobu leczenia demencji u osób starszych. Obecnie badacze są zainteresowani stworzeniem leku, który mógłby pomóc ludziom zachować funkcje mózgu.

"Może społeczne interwencje - zmiana sposobu radzenia sobie ze swoim otoczeniem - jest czymś, co może pobudzić mózg do wydajniejszej pracy, a tym samym odmłodzić go trochę” - wyraził nadzieję Amdam. 

Badacz sugeruje, że konieczne są dalsze badania na ssakach takich jak np. szczury, w celu zbadania, czy zajdą u nich te same zmiany molekularne.

Komentarze do: Pszczoły potrafiące cofnąć czas

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz