Szukaj

Przykręć kaloryfery i żyj dłużej

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy wiedzą od dawna, że zimnokrwiste zwierzęta, takie jak ryby, robaki i muchy, żyją dłużej w zimnych środowiskach. Dlaczego, nie wiadomo. Badanie zgłębiające tę kwestię opublikowane zostało w Cell. Badacze z University of Michigan Life Sciences Institute zidentyfikowali właśnie genetyczny program, który sprzyja długowieczności u glist w zimnych warunkach.Ten genetyczny program ma istnieć także u zwierząt ciepłokrwistych. Najciekawsze jest to, że również u ludzi!

Prof. Shawn Xu U-M Medical School mówi: możliwe jest, że ekspozycja na zimne powietrze, albo farmakologiczna stymulacja genetycznego programu mogą promować długowieczność u ssaków.

Badacze od dawna przypuszczali, że zwierzęta żyją dłużej w zimnych środowiskach dzięki pasywnemu procesowi termodynamicznemu (niskie temperatury redukują liczbę reakcji chemicznych i tym samym postępowanie starzenia).

Ale teraz, mówi Xu, a przynajmniej u glist, większa długość życia zaobserwowana w niskich temperaturach nie da się wyjaśnić mniejszą liczbą reakcji chemicznych, ponieważ jest to aktywny proces regulowany przez geny.


Prof. Xu odkrył, że zimne powietrze aktywuje receptor TRPA1, znajdowany w nerwach i komórkach tłuszczowych u nicieni. TRPA1 jest kanałem przekazującym wapń do komórek po aktywacji. Cały proces sygnalizacyjny dociera do genu DAF-16/FOXO, który jest powiązany z długowiecznością.

Robaki, u których wygaszono TRPA1, żyły krócej w niskich temperaturach.

Co więcej, mechanizm ten istnieje także u ludzi, więc naukowcy sugerują, że możliwy jest podobny skutek.

Wspominają też, że po raz pierwszy powiązano wapń z długowiecznością.

Wiemy również, że obniżenie podstawowej temperatury ciała u zwierząt ciepłokrwistych wydłuża ich życie o 20% (eksperymenty na myszach), ale nie praktykowano tego jeszcze u ludzi.

Na koniec ciekawostka: ostra przyprawa wasabi również aktywuje TRPA1, a podawanie wasabi nicieniom wydłużyło ich życie.

Może powinniśmy częściej chodzić na sushi, zastanawia się prof. Xu.

Komentarze do: Przykręć kaloryfery i żyj dłużej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz