Szukaj

Przewlekłe zapalenie mózgu prowadzi do choroby Alzheimera

Podziel się
Komentarze0

Badania opublikowane w BioMed Central's Journal of Neuroinflammation sugerują, że przewlekły stan zapalny może predysponować mózg do choroby Alzheimera. Do tej pory trudno było dokładnie określić rolę zapalenia mózgu w chorobie Alzheimera (AD), zwłaszcza, że próby NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) wydają się dawać sprzeczne wyniki.Chociaż badania ADAPT (The Alzheimer`s Disease Anti-inflammatory Prevention Trial) przerwano, ostatnie wyniki sugerują, że NLPZ mogą pomóc ludziom w walce z wczesnymi stadiami AD, jednak długotrwałe leczenie jest konieczne, aby zobaczyć efekty.

Naukowcy z University of Zurich, we współpracy z kolegami z Politechniki ETH Zurich i University of Bern zbadali, jaki wpływ mogą mieć problemy z systemem immunologicznym (podobne do ciężkiej infekcji wirusowej) na rozwój choroby Alzheimera u myszy.


Wyniki wykazały, że pojedyncza infekcja przed narodzinami (w późnym okresie ciąży) wystarczyła, aby wywołać długo utrzymujące się zmiany neurologiczne i znaczne problemy z pamięcią w starszym wieku.

"Na podstawie podobieństwa przeprowadzonych badań wydaje się prawdopodobne, iż przewlekłe zapalenie wywołane infekcją może być już wczesnym sygnałem do rozwoju choroby Alzheimera”, powiedziała dr Irena Knuesel, prowadząca te badania.

Komentarze do: Przewlekłe zapalenie mózgu prowadzi do choroby Alzheimera

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz