Szukaj

Przewidywanie i zapobieganie cukrzycy typu 1

Podziel się
Komentarze0

Leki mające na celu powstrzymanie molekularnych zniszczeń komórek beta prawdopodobnie będą kolejnym krokiem w dążeniu do zatrzymania postępu autoimmunologicznej cukrzycy typu 1. W American Association of Clinical przedstawiono endokrynologów i ich wyniki badań na 21 Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu i Kongresie Klinicznym.- Dziś badania autoprzeciwciał są w stanie przewidzieć indywidualne ryzyko zachorowania na autoimmunologiczną cukrzycę typu 1, a nawet wiek wystąpienia choroby – mówi dr George Eisenbarht,  dyrektor Barbara Davis Center for Childhood Diabetes i profesor pediatrii, medycyny i immunologii na Uniwersytecie Kolorado w Denver School of Medicine.

Z kolei badania przypadkowych dawców sugerują, że pół miliona osób w Stanach Zjednoczonych może być we wczesnych stadiach rozwoju cukrzycy typu 1.

Dr Eisenbarth podkreślił w swoim artykule dla ust Endocr Pract, że istnieje pilna potrzeba znalezienia profilaktycznych leków.

Rozwój cukrzycy typu 1 jest procesem powolnym, wymagających genetycznych predyspozycji oraz wywołania tzw. zespołu wyzwalacza po których następuje stopniowy rozwój utraty komórek beta. Dlatego też zapobieganie jest tak ważne.

- Ludzie z predyspozycjami genetycznymi mogą rozwijać cukrzycę typu 1 na każdym etapie życia – wyjaśnia badacz.


Do tej pory odkryto, że 4 przeciwciała są zaangażowane w rozwój cukrzycy typu 1, a komercyjne testy umożliwiają badania przesiewowe dla osób z rodzinną historią choroby.


Wykrycie jednego przeciwciała sugeruje ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1 w wysokości około 5%, w porównaniu z 0,3% w populacji ludzkiej. Jednakże u osób z 2 lub więcej przeciwciałami ryzyko zachorowania wzrasta do 90%!

- Nie tylko możemy przewidzieć ryzyko, teraz możemy także przewidzieć wiek w którym cukrzyca typu 1 nastąpi – mówi dr Eisenbarth, tłumacząc że są 2 czynniki, które przepowiadają wiek zachorowania.
 
Obecnie insulina doustna i immunosupresyjne lub immunomodulujące leki okazały się zachowywać komórki beta i opóźniać wystąpienie cukrzycy typu 1 od 6 miesięcy do roku czasu. Jednakże praca zespołu pod kierunkiem dr Eisenbarth`a skierowana jest na bardziej konkretne terapie, które zwalczają zarówno interakcje zachodzące z peptydami, T – komórkowe receptory, jak także antygeny zgodności tkankowej klasy skomplikowanych cząsteczek.

Naukowcy podkreślają też, że mają nadzieję, iż uda im się opracować bardziej specyficzne i bezpieczne metody terapii.

Jak się okazało laboratorium Eisenbarth ma zamiar przeprowadzić badania, w czasie których badacze będą sprawdzać członków rodziny w wieku od 2 do 45 lat oraz obecność w ich organizmach autoprzeciwciał świadczących o chorobie.

Lekarze i pacjenci, którzy chcą wziąć udział w badaniu mogą dowiedzieć się więcej na stronie TrialNet witryny sieci Web.

Dr Narasimhan dodaje, że jej dorośli pacjenci cierpiący na cukrzycę typu 1 są bardzo zaniepokojeni ryzykiem rozwoju choroby u swoich członków rodziny, jak i u swojego potomstwa.
Komentarze do: Przewidywanie i zapobieganie cukrzycy typu 1

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz