Szukaj

Pozycja siedząca zwiększa ryzyko wcześniejszej śmierci

Podziel się
Komentarze0

Wiemy to już od dawna, siedzenie całymi dniami jest bardzo złe dla zdrowia. A teraz, nowe badanie australijskie dodaje jeszcze jeden powód, żeby się martwić: im więcej dana osoba siedzi, tym bardziej jest zagrożona przedwczesną śmiercią. Badanie zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Archives of Internal Medecine.Naukowcy australijscy objęli obserwacją ponad 200 000 obywateli swojego kraju, w wieku powyżej 45 lat, oraz w zależności od czasu spędzanego przez nich na siedząco.

Dzięki temu, badacze mogli bardzo prosto sprawdzić, czy istnieje związek między czasem, kiedy siedzimy, a prawdopodobieństwem przedwczesnej śmierci w ciągu trzech lat.

Naukowcy mieli również na celu określenie ile czasu trzeba pozostawać w pozycji siedzącej, żeby stało się to niebezpieczne dla zdrowia.

Z badania australijskich badaczy wynika, że osoby siedzące powyżej 11 godzin dziennie są o 40% bardziej zagrożone śmiercią w ciągu kolejnych trzech lat, w porównaniu do tych osób, które siedzą mniej niż cztery godziny dziennie.

Badacze wzięli również pod uwagę czynniki takie jak wiek, waga oraz aktywność fizyczna i zdrowie ogólne uczestników, a jednak wyniki pozostały takie same.


Być może takie fakty sprawiają, że coraz więcej pracowników w Stanach Zjednoczonych prosi o pracę na stojąco. A rezultaty nowego badania są naprawdę bezapelacyjne: chory czy w dobrym zdrowiu, aktywny czy nieaktywny, im mniej się ruszasz, im częściej przyjmujesz pozycję siedzącą, tym bardziej jesteś zagrożony przedwczesną śmiercią.

Nawet jeśli aktywność fizyczna redukuje to ryzyko, to jednakże nie jest ona w stanie całkowicie mu zapobiec.

Poprzednie badanie już wyjaśniało zagrożenia związane ze zbyt długim siedzeniem przed komputerem. Ci, którzy spędzają co najmniej cztery godzinny dziennie przed monitorem, każdego dnia, są o 48% bardziej zagrożeni śmiercią niż ci, którzy przed komputerem spędzają nie więcej niż dwie godziny.

Poza tym, we wspomnianym badaniu okazało się, że uczestnicy, którzy spędzali ponad cztery godziny przed ekranem telewizora, zwiększali swoje ryzyko pojawienia się problemów sercowo-naczyniowych (choroba serca, atak serca, na przykład) aż o ... 125%!

Rezultaty te są tak alarmujące, że niektórzy specjaliści sugerują nawet, żeby lekarze przepisywali swoim pacjentom „mniej siedzieć”. Wiedząc, że w swoim czasie wolnym, przeciętna osoba dorosła 90% swojego czasu spędza na siedząco, na pewno takie zalecenie lekarskie nie byłoby aż tak złym pomysłem.

Komentarze do: Pozycja siedząca zwiększa ryzyko wcześniejszej śmierci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz