Szukaj

Poznano przyczyny braku skuteczności szczepionki na AIDS

Podziel się
Komentarze0

W 2007 roku, ziścił się najgorszy sen naukowców: eksperymentalna szczepionka przeciwko AIDS sprawiła, że ci, którzy ją przyjęli, byli bardziej podatni na zarażenie wirusem HIV. Aż do tej pory, przyczyny takiego stanu rzeczy pozostawały niejasne. Nowe badanie, opublikowane w Journal of Infection Disease, pokazuje, że problem związany był z zagadnieniami naukowymi, a nie z podejmowaniem ryzykownych zachowań seksualnych.Naukowcy z Centrum Freda Hutchinsona w Seattle, które zajmuje się prowadzeniem badań przeciwko rakowi, obserwowali 1 836 mężczyzn, którzy wcześniej byli objęci wyżej wspomnianym doświadczeniem firmy Merck.

Doktor Ann Duerr, główna autorka tego badania, wyjaśnia powód przeprowadzonych obserwacji: 172 ze wszystkich badanych osób zostało zarażonych wirusem HIV.

Mężczyźni, którzy wzięli udział w eksperymencie niemieckiej grupy farmaceutycznej Merck, nie podejmowali ryzykownych zachowań, takich jak stosunki seksualne z wieloma partnerkami, korzystanie z tych samych igieł do podawania narkotyków, czy też współżycie bez zabezpieczenia; nawet jeżeli byli świadomi, że dostali szczepionkę, a nie placebo.

Według poprzedniego badania, w porównaniu do mężczyzn niezaszczepionych:
 - zaszczepieni mężczyźni, nie obrzezani, byli bardziej zagrożeni infekcją HIV;
 - mężczyźni, którzy na początku badania złapali katar - spowodowany przez tego samego wirusa, który został wykorzystany do opracowania szczepionki - byli 2 – 4 razy bardziej zagrożeni infekcją HIV.

Zobacz również:Osłabiony i zmodyfikowany wirus, użyty w szczepionce, należy do rodziny adenowirusów. Teoretycznie, mężczyźni, którzy zarazili się tym wirusem i mieli katar, mieli również wzmocniony układ odpornościowy po otrzymaniu trzech zastrzyków z tym samym adenowirusem (w postaci szczepionki).

Liczba komórek CD4 w krwi uczestniczących w badaniu mężczyzn wzrosła. Komórki CD4 to białe krwinki, i zazwyczaj zwiększenie ich liczby jest dobrym znakiem, zwłaszcza po podaniu szczepionki. Jednakże, w trakcie leczenia pojawił się problem wynikający z tego, że komórki CD4 są właśnie tymi, które atakuje wirus HIV. Oznacza to, że eksperymentalna szczepionka stworzyła dogodne środowisko dla rozwoju wirusa. Efekt był więc dokładnie odwrotny od zamierzonego.

Poszukiwania poprawnie działającej szczepionki na AIDS nadal trwają. Naukowcy, spośród wszystkich, liczonych w dziesiątkach adenowirusów, badają zwłaszcza te, które występują najrzadziej.

Pierwsza terapia prewencyjna przeciwko AIDS

Biorąc pod uwagę to, że przyczyna zarażenia długo pozostawała nieznana, niektóre testowe  szczepionki zostały zakazane w dalszych badaniach naukowych. Dodatkowo, nie obrzezani mężczyźni, którzy złapali adenowirusy przed testem, najczęściej są wykluczani z badań.

W Stanach Zjednoczonych pojawiło się niedawno pierwsze lekarstwo prewencyjne, które wkrótce może trafić na rynek. Amerykańska agencja ds. leków, czyli FDA, ma zatwierdzić ów lek już w połowie czerwca.

Eksperci jednak zgodnie ostrzegają: nawet jeżeli jest to znaczący postęp, to należy zachować ostrożność. Należy powtarzać, że podstawą prewencji jest prezerwatywa oraz zmiana zachowań seksualnych na mniej ryzykowne.

Komentarze do: Poznano przyczyny braku skuteczności szczepionki na AIDS

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz