Szukaj

Powiązanie między depresją a większym ryzykiem choroby tętnic peryferycznych

Podziel się
Komentarze0

Depresja może być powiązana z większym ryzykiem zachorowania na zwężenie tętnic w nogach oraz w miednicy. Choroba ta jest znana jako PAD, czyli peripheral artery disease, czyli jeszcze inaczej: choroba naczyń obwodowych.Tak wynika z badania, które zostało zaprezenotwane na konferencji naukowej amerykańskiego towarzystwa serca (American Heart Association's Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology 2012 Scientific Sessions), która miała miejsce w Chicago, w Stanach Zjednoczonych.

Badacze wiedzą już od jakiegoś czasu, że depresja jest czynnikiem ryzyka pojawiania się zjawiska zwężania tętnic, ale jej wpływ na chorobę naczyń obwodowych jest niejasny.

W swoich pracach, naukowcy posłużyli się danymi na temat 1 024 kobiet i mężczyzn, którzy wzięli udział w badaniu nazwanym Heart and Soul Study. Uczestnicy tego badania byli obserowani przez naukowców przez siedem długich lat.

Zobacz również:Na samym początki tego projektu stwierdzono, że dwanaście procent uczestników chorujących na depresję miało również chorobę naczyń obwodowych, w porównaniu do siedmiu procent pacjentów nie chorujących na depresję, ale cierpiących z powodu choroby tętnic obwodowych.

I podobnie, jak przedstawiają naukowcy, dziewięć procent pacjentów chorujących na depresję doświadczyło dolegliwości związanych z chorobą naczyń obwodowych w przeciągu siedmiu lat obserwacji.

Co więcej, sześć procent osób nie chorujących na depresję doświadczyło dolegliwości związanych z chorobą naczyń obwodowych w przeciągu siedmiu lat tego projektu.

Jak podsumowują badacze, ich odkrycia wyraźnie pokazują jak ważne jest badanie w kierunku depresji oraz jej leczenie u pacjentów z chorobą tętnic obwodowych.

Komentarze do: Powiązanie między depresją a większym ryzykiem choroby tętnic peryferycznych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz