Szukaj

Powiązanie między depresją a większym ryzykiem choroby tętnic peryferycznych

Podziel się
Komentarze0

Depresja może być powiązana z większym ryzykiem zachorowania na zwężenie tętnic w nogach oraz w miednicy. Choroba ta jest znana jako PAD, czyli peripheral artery disease, czyli jeszcze inaczej: choroba naczyń obwodowych.Tak wynika z badania, które zostało zaprezenotwane na konferencji naukowej amerykańskiego towarzystwa serca (American Heart Association's Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology 2012 Scientific Sessions), która miała miejsce w Chicago, w Stanach Zjednoczonych.

Badacze wiedzą już od jakiegoś czasu, że depresja jest czynnikiem ryzyka pojawiania się zjawiska zwężania tętnic, ale jej wpływ na chorobę naczyń obwodowych jest niejasny.

W swoich pracach, naukowcy posłużyli się danymi na temat 1 024 kobiet i mężczyzn, którzy wzięli udział w badaniu nazwanym Heart and Soul Study. Uczestnicy tego badania byli obserowani przez naukowców przez siedem długich lat.


Na samym początki tego projektu stwierdzono, że dwanaście procent uczestników chorujących na depresję miało również chorobę naczyń obwodowych, w porównaniu do siedmiu procent pacjentów nie chorujących na depresję, ale cierpiących z powodu choroby tętnic obwodowych.

I podobnie, jak przedstawiają naukowcy, dziewięć procent pacjentów chorujących na depresję doświadczyło dolegliwości związanych z chorobą naczyń obwodowych w przeciągu siedmiu lat obserwacji.

Co więcej, sześć procent osób nie chorujących na depresję doświadczyło dolegliwości związanych z chorobą naczyń obwodowych w przeciągu siedmiu lat tego projektu.

Jak podsumowują badacze, ich odkrycia wyraźnie pokazują jak ważne jest badanie w kierunku depresji oraz jej leczenie u pacjentów z chorobą tętnic obwodowych.

Komentarze do: Powiązanie między depresją a większym ryzykiem choroby tętnic peryferycznych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz