Szukaj

Potęga kolorów!

Podziel się
Komentarze2

Kolory to super bohaterowie naszych czasów. Otaczają nas
 z każdej strony. Swoją magiczną mocą wpływają na nas i na naszą rzeczywistość. Każdy kolor ma swoją niezwykłą zdolność, której warto się przyjrzeć i w razie potrzeby uczynić z niej broń, która pozwoli nam zawalczyć o swój dobry nastrój, zdrowie oraz harmonię życia.

Potęga kolorów!

Świat kolorowych super bohaterów to nic innego jak wibrująca energia, która czy tego chcemy czy nie wpływa na nasze życie fizyczne i psychiczne.  Barwy odzwierciedlają stan naszej duszy. Poprzez kolory, którymi się otaczamy i nosimy można odczytać nasz nastrój jak i problemy, z którymi się borykamy.  Barwy wpływają na nasze życie towarzyskie, a także karierę zawodową. Natomiast w przyrodzie często traktowane są, jako życiodajna energia, która jest niezbędna do utrzymania wewnętrznej, jak i zewnętrznej harmonii. Jak to możliwe, że kolory mają taką potężną siłę?

Skąd ta moc?

Barwa to energia, którą odbieramy poprzez światłoczułe komórki w siatkówce. Jest to odnotowane przez mózg, który następnie wysyła sygnał do określonego gruczołu dokrewnego, wywołując konkretną reakcję hormonalną. Chromoterapia, czyli koloroterpaia wykorzystała to i w oparciu o konkretne zasady leczy kolorami. Pomaga niwelować problemy, z którymi się zmagamy, uspokaja, relaksuje, a także pobudza. Jest to jedna z najłagodniejszych i najbardziej skutecznych metod leczenia uzupełniającego stosowana na całym świecie. Koloroterapia jest znana w wielu tradycyjnych medycynach.

Największą popularność zyskała w Chinach, Indiach 
i starożytnym Egipcie. Wówczas budowano lecznicze pomieszczenia z kolorowymi szybkami. Natomiast 
w hinduizmie każdy z kolorów chromoterapii opowiada innej czakrze, czyli ośrodkowi energetycznemu w ciele. Dzięki barwom możemy ulepszyć przepływ energii między nimi i poprawić zdrowie psychiczne oraz fizyczne. W dużej mierze w oparciu o te zasady powstała teoria dotycząca mocy poszczególnych barw. 

Super moce poszczególnych kolorów

Zasadniczo w koloroterpaii są dwie grupy barw ciepłe i zimne. Mogą działać w dwóch kierunkach, uspokajać i pobudzać, podniecać lub usypiać, drażnić lub koić, oziębiać albo ogrzewać. W praktyce najczęściej spotyka się siedmiostopniową skalą kolorów. Według teorii chromoterapii, opartej częściowo na czakrach, każdy kolor odpowiada za inną część ciała, problem fizyczny czy też psychiczny.

Zobacz również:Kolor czerwony wzmacnia nasz organizm, pobudza, przyspiesza tętno i krążenie, podnosi temperaturę ciała i poprawia przemianę materii.

Pomarańczowy odpowiada za regenerację i wzmocnienie. Stymuluje oddychanie i reguluje ciśnienie krwi. Jest on odpowiedzialny za funkcję seksualne oraz wzmacnia koncentrację.

Żółty
wpływa na mięśnie, układ pokarmowy i pobudza metabolizm. Dodatkowo obcowanie z nim wzmacnia naszą psychikę – aktywizuje do działania i napełnia nas optymizmem. Jest stosowany przy walce z depresją.

Zielony odpowiada za spokój i odprężenie, ponadto wycisza i przywraca równowagę. Pomaga wzmocnić serce, układ krążenia i obniża ciśnienie krwi.


Niebieski ma bardzo podobne działanie do zielonego, jego dodatkowym atutem jest zdolność usypiania oraz odprężenia całego układu nerwowego.

Indygo
działa oczyszczająco i ułatwia koncentrację.

Ostatni kolor to fioletowy, który również uspokaja
 i zmniejsza pobudzenie nerwowe. Jego dodatkową zdolnością jest stymulacja pracy umysłu.

Zawalcz kolorem

Podstawowym narzędziem koloroterapii jest światło 
o odpowiedniej barwie, którym naświetla się miejsca dotknięte chorobą. Stosowana jest też kololoropunktura – która ma na celu naświetlanie kolorem odpowiednich receptorów akupunkturowych. Ponadto można naświetlać wodę do picia, jak i brać kolorowe, odprężające kąpiele. Chromoterapia daje również wskazówki, w jakim kolorze spożywać potrawy, czy też jakimi barwami, najlepiej jest się otaczać.

Kolejnym aspektem koloroterpaii jest leczenie poprzez przebywanie w pomieszczeniu o odpowiednim kolorze. Jest to wykorzystywane wielu strefach spa. Na przykład Vanilla Spa w Art Niebieski Hotel w Krakowie wykorzystuje lampę do chromoterapii. Jest to dopełnienie strefy relaksu, która jest wyposażona w podgrzewane kamienne ławy, gdzie można odpocząć. Łagodna barwa światła oraz aromatyczny zapach wanilii sprzyjają wyciszeniu i refleksji - to idealny moment, aby skupić się na sobie i odnaleźć wewnętrzną harmonię.

Czasami wystarczy tylko 10 minut na regenerację ciała i umysłu. Innym przykładem użycia super mocy kolorów jest caldarium, będące łagodniejszą wersją łaźni parowej. W Vanilla Spa jest ono wzbogacone o aromaterapię i koloroterapię, dzięki czemu proces stopniowego odprężenia i wchodzenia 
w stan relaksacji jest wyjątkowo przyjemny i efektywny.

Znając znacznie i energię kolorów, możemy sami, na co dzień użyć ich magicznej mocy.  Dotyczy to każdej sfery naszego życia. Wystarczy założyć ubranie w odpowiedniej barwie, zjeść konkretną potrawę czy skorzystać z krótkiego, relaksującego seansu.  Kolory to naturalne źródła energii, które pozwalają nam uzdrowić swoją dusze i umysł. W razie nagłej potrzeby wystarczy wybrać odpowiednią barwę i na nowo stawić czoło rzeczywistości, która po takiej terapii stanie się z pewnością bardziej kolorowa.

Komentarze do: Potęga kolorów! (2)

pieprz_z_solą
pieprz_z_solą 06-03-2013 10:30

re: potęga kolorów

2

Bardzo fajny artykuł, ja kocham, jak mnie otacza dużo kolorów, dzięki temu mam więcej energii i pozytywniej patrzę na świat. I dobrze wiedzieć, że mój ulubiony Niebieski ma takie pozytywne działanie :D... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze