Szukaj

Potęga kolorów!

Podziel się
Komentarze2

Kolory to super bohaterowie naszych czasów. Otaczają nas
 z każdej strony. Swoją magiczną mocą wpływają na nas i na naszą rzeczywistość. Każdy kolor ma swoją niezwykłą zdolność, której warto się przyjrzeć i w razie potrzeby uczynić z niej broń, która pozwoli nam zawalczyć o swój dobry nastrój, zdrowie oraz harmonię życia.

Potęga kolorów!

Świat kolorowych super bohaterów to nic innego jak wibrująca energia, która czy tego chcemy czy nie wpływa na nasze życie fizyczne i psychiczne.  Barwy odzwierciedlają stan naszej duszy. Poprzez kolory, którymi się otaczamy i nosimy można odczytać nasz nastrój jak i problemy, z którymi się borykamy.  Barwy wpływają na nasze życie towarzyskie, a także karierę zawodową. Natomiast w przyrodzie często traktowane są, jako życiodajna energia, która jest niezbędna do utrzymania wewnętrznej, jak i zewnętrznej harmonii. Jak to możliwe, że kolory mają taką potężną siłę?

Skąd ta moc?

Barwa to energia, którą odbieramy poprzez światłoczułe komórki w siatkówce. Jest to odnotowane przez mózg, który następnie wysyła sygnał do określonego gruczołu dokrewnego, wywołując konkretną reakcję hormonalną. Chromoterapia, czyli koloroterpaia wykorzystała to i w oparciu o konkretne zasady leczy kolorami. Pomaga niwelować problemy, z którymi się zmagamy, uspokaja, relaksuje, a także pobudza. Jest to jedna z najłagodniejszych i najbardziej skutecznych metod leczenia uzupełniającego stosowana na całym świecie. Koloroterapia jest znana w wielu tradycyjnych medycynach.

Największą popularność zyskała w Chinach, Indiach 
i starożytnym Egipcie. Wówczas budowano lecznicze pomieszczenia z kolorowymi szybkami. Natomiast 
w hinduizmie każdy z kolorów chromoterapii opowiada innej czakrze, czyli ośrodkowi energetycznemu w ciele. Dzięki barwom możemy ulepszyć przepływ energii między nimi i poprawić zdrowie psychiczne oraz fizyczne. W dużej mierze w oparciu o te zasady powstała teoria dotycząca mocy poszczególnych barw. 

Super moce poszczególnych kolorów

Zasadniczo w koloroterpaii są dwie grupy barw ciepłe i zimne. Mogą działać w dwóch kierunkach, uspokajać i pobudzać, podniecać lub usypiać, drażnić lub koić, oziębiać albo ogrzewać. W praktyce najczęściej spotyka się siedmiostopniową skalą kolorów. Według teorii chromoterapii, opartej częściowo na czakrach, każdy kolor odpowiada za inną część ciała, problem fizyczny czy też psychiczny.


Kolor czerwony wzmacnia nasz organizm, pobudza, przyspiesza tętno i krążenie, podnosi temperaturę ciała i poprawia przemianę materii.

Pomarańczowy odpowiada za regenerację i wzmocnienie. Stymuluje oddychanie i reguluje ciśnienie krwi. Jest on odpowiedzialny za funkcję seksualne oraz wzmacnia koncentrację.

Żółty
wpływa na mięśnie, układ pokarmowy i pobudza metabolizm. Dodatkowo obcowanie z nim wzmacnia naszą psychikę – aktywizuje do działania i napełnia nas optymizmem. Jest stosowany przy walce z depresją.

Zielony odpowiada za spokój i odprężenie, ponadto wycisza i przywraca równowagę. Pomaga wzmocnić serce, układ krążenia i obniża ciśnienie krwi.


Niebieski ma bardzo podobne działanie do zielonego, jego dodatkowym atutem jest zdolność usypiania oraz odprężenia całego układu nerwowego.

Indygo
działa oczyszczająco i ułatwia koncentrację.

Ostatni kolor to fioletowy, który również uspokaja
 i zmniejsza pobudzenie nerwowe. Jego dodatkową zdolnością jest stymulacja pracy umysłu.

Zawalcz kolorem

Podstawowym narzędziem koloroterapii jest światło 
o odpowiedniej barwie, którym naświetla się miejsca dotknięte chorobą. Stosowana jest też kololoropunktura – która ma na celu naświetlanie kolorem odpowiednich receptorów akupunkturowych. Ponadto można naświetlać wodę do picia, jak i brać kolorowe, odprężające kąpiele. Chromoterapia daje również wskazówki, w jakim kolorze spożywać potrawy, czy też jakimi barwami, najlepiej jest się otaczać.

Kolejnym aspektem koloroterpaii jest leczenie poprzez przebywanie w pomieszczeniu o odpowiednim kolorze. Jest to wykorzystywane wielu strefach spa. Na przykład Vanilla Spa w Art Niebieski Hotel w Krakowie wykorzystuje lampę do chromoterapii. Jest to dopełnienie strefy relaksu, która jest wyposażona w podgrzewane kamienne ławy, gdzie można odpocząć. Łagodna barwa światła oraz aromatyczny zapach wanilii sprzyjają wyciszeniu i refleksji - to idealny moment, aby skupić się na sobie i odnaleźć wewnętrzną harmonię.

Czasami wystarczy tylko 10 minut na regenerację ciała i umysłu. Innym przykładem użycia super mocy kolorów jest caldarium, będące łagodniejszą wersją łaźni parowej. W Vanilla Spa jest ono wzbogacone o aromaterapię i koloroterapię, dzięki czemu proces stopniowego odprężenia i wchodzenia 
w stan relaksacji jest wyjątkowo przyjemny i efektywny.

Znając znacznie i energię kolorów, możemy sami, na co dzień użyć ich magicznej mocy.  Dotyczy to każdej sfery naszego życia. Wystarczy założyć ubranie w odpowiedniej barwie, zjeść konkretną potrawę czy skorzystać z krótkiego, relaksującego seansu.  Kolory to naturalne źródła energii, które pozwalają nam uzdrowić swoją dusze i umysł. W razie nagłej potrzeby wystarczy wybrać odpowiednią barwę i na nowo stawić czoło rzeczywistości, która po takiej terapii stanie się z pewnością bardziej kolorowa.

Komentarze do: Potęga kolorów! (2)

pieprz_z_solą
pieprz_z_solą 06-03-2013 10:30

re: potęga kolorów

2

Bardzo fajny artykuł, ja kocham, jak mnie otacza dużo kolorów, dzięki temu mam więcej energii i pozytywniej patrzę na świat. I dobrze wiedzieć, że mój ulubiony Niebieski ma takie pozytywne działanie :D... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze