Szukaj

Polip okrężnicy

Podziel się
Komentarze0

Szacuje się, że około 10% ludzi ma polipy okrężnicy, z których połowa umiejscowiona jest w odbytnicy. Polipy to każde uniesienie tkanek w świetle jelita. Występują polipy pojedyncze i mnogie. Możemy je podzielić na gruczolaki, przerostowe, zapalne i hamartoma. Powstawanie polipów nie jest znane mogą być one dziedziczne. Najgroźniejszy są gruczolaki, gdyż to z nich rozwija się większość nowotworów okrężnicy. Gdy wielkości polipa wynosi 2 cm ryzyko powstania nowotworu naciekającego wynosi ok. 50%.   



Rodzinna polipowatośc gruczolakowa


Jest to choroba dziedziczona. Cecha charakterystyczną jest występowanie licznych gruczolaków w okrężnicy i odbytnicy. Rozpoznawana jest u osób poniżej 15 roku zycia. Uważa się ją za stan przednowotworowy, a ryzyko zachorowania na raka wynosi 100%. Ważne jest aby osoby dotknięte tym schorzeniem były pod stała opieką lekarza. Co jakiś czas powinny wykonywać kontrolnie badanie endoskopowe.



Polipy najczęściej nie powodują objawów- a ich obecność stwierdzana jest przypadkowo podczas badan endoskopowych przewodu pokarmowego wykonywanych z innych przyczyn. W innym wypadku ich obecność można stwierdzić na podstawie  kolonoskopii i retroskopii. Gdy stwierdzi się u pacjenta obecnośc polipa konieczne jest zbadanie jak najdłuższego odcinka okrężnicy, w celu wykluczenia istnienia kolejnych zmian. Każdy polip powinien być usunięty i oceniony histopatologicznie. W przypadku silnego rozwoju polipów dochodzi do usunięcia okrężnicy. W niektórych przypadkach zaleca się wykonanie profilaktycznej kolektomii.




Komentarze do: Polip okrężnicy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz