Szukaj

Płuca: jak przedłużyć życie organom do przeszczepu?

Podziel się
Komentarze0

Organ Care System, w skrócie OCS, to rewolucyjna metoda pozwalająca na przechowywanie płuc pobranych do przeszczepu przez 12 godzin w temperaturze otoczenia, w porównaniu do zwyczajowych 6 godzin w środowisku schłodzonym lodem. Tego cudu dokonali francuscy naukowcy z Hôpital Nord w Marsylii.Prof. Pascal Thomas, przełożony jednostki chirurgii klatki piersiowej tego szpitala, mówi: - OCS to przełom w transplantacji płuc. Z tym urządzeniem będziemy mogli zmienić nie tylko zasady przechowywania organów, ale także strategię pobierania.

Płuca są bardzo delikatnym narządem, co wyjaśnia bardzo niską liczbę żywych organów dostępnych do przeszczepu. Dzięki OCS, lekarze będą mieli więcej czasu na znalezienie dobrego biorcy dla dobrego organu.

Maszyna wymyślona przez Francuzów składa się ze sterylnego pojemnika, gdzie płuca umieszczane są natychmiast po pobraniu.


Do tej pory, aby móc się upewnić, że pobrany organ można zawieźć do każdego zakątka kraju, lekarze musieli dokonywać przeróżnych modyfikacji w samolotach przeznaczonych do transportu. System OCS nie wymaga takich zmian: płuca są podłączone do pompy, która stale je nawadania, oraz do respiratora, który pozwala na wentylację.

W ten sposób organ funkcjonuje ex-vivo praktycznie tak samo, jak funkcjonowałby w ciele ludzkim.

Zespół francuskich naukowców uczestniczy w międzynarodowym badaniu nad OCS. Wstępne rezultaty pokazują na zredukowaną liczbę komplikacji, przede wszystkim tych postooperacyjnych, najgroźniejszych.

Ale to nie jedyny cel tego badania. Naukowcy chcą bowiem dzięki OCS „przywracać do życia” także płuca nienadające się dziś do przeszczepu ze względu na zbyt duże zniszczenia. Mają nadzieję, że OCS pozwoli na naprawę organów złej jakości.Komentarze do: Płuca: jak przedłużyć życie organom do przeszczepu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz