Szukaj

Płeć ma znaczenie: kobiety rozpoznają ptaki, a mężczyźni - samochody

Podziel się
Komentarze0

Kobiety są lepsze w rozpoznawaniu istot żywych, a mężczyźni - w rozpoznawaniu pojazdów. Taki jest niespodziewany wynik analizy przeprowadzonej przez psychologów z Vanderbilt, wykonanej na podstawie danych z serii zadań na rozpoznawanie wizualne. Dane zostały zebrane w procesie rozwijania nowego standardowego testu eksperckiego.- Wyniki nie są rozstrzygające, ale są spójne z następującą historią - stwierdziła dr Isabel Gauthier. - Każdy rodzi się ze zdolnością rozpoznawania obiektów. Prawie każdy staje się ekspertem w rozpoznawaniu twarzy, ze względu na ich istotę w stosunkach międzyludzkich. Większość ludzi rozwija również umiejętność rozpoznawania innych typów obiektów, ze względu na swoją pracę, hobby czy zainteresowania. Nasza kultura wpływa na to, którymi grupami jesteśmy zainteresowani, co wyjaśnia różnice pomiędzy mężczyznami i kobietami.

Wyniki zostały opublikowane w dzienniku Vision Research, w artykule zatytułowanym “The Vanderbilt Expertise Test Reveals Domain-General and Domain-Specific Sex Effects in Object Recognition.”

Isabel Gauthier, profesor psychologii, mówi: "Naszym celem była ocena roli, jaką odgrywa umiejętność rozpoznawania obiektów, za pomocą nowoczesnego testu. Test obejmuje różne kategorie".

- To nie pierwszy raz, kiedy stwierdzono różnice płciowe w zadaniach percepcji. Przykładowo, wcześniejsze badania dowiodły, że mężczyźni mają przewgę w zadaniach na rotację mentalną. Ostatnie badanie dowiodło, że mężczyźni byli lepsi niż kobiety w rozpoznawaniu samochodów. Wcześniejsze badania przypisały to męskiej przewadze w rotacji mentalnej. Nasze odkrycia dowodzą, że takie wyjaśnienie mija się z prawdą - dodaje specjalistka.


Odkrycie wpływu płci na rozpoznawanie obiektów kładzie cień na niektóre badania dowodzące, że zdolność jednostki do rozpoznawania twarzy jest wielce niezależna od jego/jej zdolności do rozpoznawania obiektów.

- Zdolność rozpoznawania twarzy jest fascynującym obiektem badań ze względu na to, że odkryto wyraźną rolę genów - stwierdziła Gauthier.


Wiele badań zakłada, że zdolność rozpoznawania twarzy nie ma związku z rozpoznawaniem obiektów. Ale takie badania zwykle opierają się na porównywaniu twarzy jedynie w jednej kategorii obiektów, zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet.

Analiza wielu kategorii ukazała, że zdolność rozpoznawania twarzy jest związana ze zdolnością rozpoznawania różnych kategorii obiektów u mężczyzn i kobiet. Przykładowo, mężczyźni lepsi w rozpoznawaniu pojazdów będą również lepsi w rozpoznawaniu twarzy, podczas gdy kobiety lepsze w rozpoznawaniu istot żywych będą również lepsze w rozpoznawaniu twarzy.

Badacze stworzyli nowy test sugerując się testem Cambridge Face Memory Task, efektywnie mierzącym zdolność danej osoby do rozpoznawania twarzy.

Po zapoznaniu się z wieloma obrazami, uczestnikom pokazuje się trzy obrazki w tym samym czasie - jeden z badanej grupy, a dwa pozostałe - takie, których nie widzieli nigdy wcześniej. Uczestnicy następnie są proszeni o wybranie obrazka, z którym się zaznajomili.

Jednym z celów nowego badania było porównanie zdolności do rozpoznawania obiektów i twarzy, kolejnym celem było zaś znalezienie lepszego sposobu pomiaru tego, kto ma wyjątkowe zdolności w danej domenie: jak znaleźć ekspertów w rozpoznawaniu samochodów lub ptaków, a nawet grzybów.

Badacze Vanderbilt stworzyli nowe testy z ośmioma kategoriami wizualnie podobnych obiektów: liści, sów, motyli, brodzących ptaków, grzybów, samochodów, samolotów i motocykli.

W celu oceny nowego testu zaprosili do badania 227 podmiotów - 75 mężczyzn i 82 kobiet - średnio w wieku 23 lat.

Według naukowców, zwiększenie liczby kategorii ukazało różnice pomiędzy płciami: kobiety okazały się znacznie lepsze w rozpoznawaniu istot żywych, a mężczyźni - pojazdów.

Ponadto, badacze około połowę uczestników projektu poddali również testowi na rozpoznawanie twarzy. Pozwoliło to ustalić korelację pomiędzy rozpoznawaniem pojazdów a rozpoznawaniem twarzy u mężczyzn i korelację pomiędzy rozpoznawaniem istot żywych i twarzy u kobiet.

Komentarze do: Płeć ma znaczenie: kobiety rozpoznają ptaki, a mężczyźni - samochody

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz