Szukaj

Plany przeciwgrypowy poprawiony na 2011 rok

Podziel się
Komentarze0

Bardzo żywo krytykowany za swoje nieumiarkowanie i brak elastyczności w czasie pandemii grypy A(H1N1) w 2009 roku, francuski narodowy plan prewencji i walki z grypą został głęboko zrewidowany. Tym razem, obywatele Francji będą mieli dostęp do bardziej wyważonych i przystosowanych środków, w zależności od stopnia epidemii. Plan działania 2009, opracowany na początku w celu stawienia czoła pandemii grypy ptasiej, został bardzo mocno skrytykowany, przede wszystkim przez Trybunał Obrachunkowy, który ocenił go jako „niekompletny oraz zbyt sztywny”, a także przez komisje parlamentarne.

Słusznie zresztą, ponieważ przewidywana pandemia w końcu nie miała miejsca, niezależnie od szczepień. Wzięliśmy pod uwagę nauczkę z 2009 roku, powiedział Claude Wachtel z SGDSN (Secrétariat général de la défense et de la sécurité nationale, sekretariat generalny obrony i bezpieczeństwa narodowego), który przyczynił się do zrewidowania tego planu.

Francuski plan aktualnie definiuje cztery etapy (przeciwko 7 z roku 2009, gdzie 7 określał koniec pandemii), niezależnie od faz proponowanych przez Światową Organizację Zdrowia.

Zobacz również:Te cztery etapy obejmują zahamowanie pojawiania się wirusa na terytorium francuskim, zahamowanie jego rozprzestrzeniania się, załagodzenie skutków fali epidemii oraz powrót do sytuacji sprzed epidemii.

W 2009 roku, poziom maksymalny alarmu Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w dniu 11 czerca, zaznaczając tym samym początek pierwszej pandemii grypy w XXI wieku. W rzeczywistości, ponieważ tak zwana pandemia okazała się o wiele mniej zabójcza niż przewidywano, spowodowało to natychmiast całą kaskadę krytyki odnoszącej się do sposobu kontrolowania pandemii przez Światową Organizację Zdrowia.

We Francji, w podobny sposób krytykowano ówczesną minister zdrowia, Roselyne Bachelot, przede wszystkim z zakup niepotrzebnych szczepionek za ogromne sumy pieniędzy.

Plan 2011 bierze więc pod uwagę również całą niepewność, jaka wiąże się z kryzysami sanitarnymi i podkreśla, iż należy zaakceptować dużą część nieznanego, a także nauczyć się zarządzać kryzysem w bardzo niepewnym kontekście. Dokument przypomina również, że pandemia grypy jest ryzykiem ciągle obecnym. Nic nie pozwala stwierdzić, iż przyszła pandemia grypy będzie miała charakter miniej lub równie umiarkowany co pandemia z 2009 roku.

Komentarze do: Plany przeciwgrypowy poprawiony na 2011 rok

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz