Szukaj

Plany przeciwgrypowy poprawiony na 2011 rok

Podziel się
Komentarze0

Bardzo żywo krytykowany za swoje nieumiarkowanie i brak elastyczności w czasie pandemii grypy A(H1N1) w 2009 roku, francuski narodowy plan prewencji i walki z grypą został głęboko zrewidowany. Tym razem, obywatele Francji będą mieli dostęp do bardziej wyważonych i przystosowanych środków, w zależności od stopnia epidemii. Plan działania 2009, opracowany na początku w celu stawienia czoła pandemii grypy ptasiej, został bardzo mocno skrytykowany, przede wszystkim przez Trybunał Obrachunkowy, który ocenił go jako „niekompletny oraz zbyt sztywny”, a także przez komisje parlamentarne.

Słusznie zresztą, ponieważ przewidywana pandemia w końcu nie miała miejsca, niezależnie od szczepień. Wzięliśmy pod uwagę nauczkę z 2009 roku, powiedział Claude Wachtel z SGDSN (Secrétariat général de la défense et de la sécurité nationale, sekretariat generalny obrony i bezpieczeństwa narodowego), który przyczynił się do zrewidowania tego planu.

Francuski plan aktualnie definiuje cztery etapy (przeciwko 7 z roku 2009, gdzie 7 określał koniec pandemii), niezależnie od faz proponowanych przez Światową Organizację Zdrowia.


Te cztery etapy obejmują zahamowanie pojawiania się wirusa na terytorium francuskim, zahamowanie jego rozprzestrzeniania się, załagodzenie skutków fali epidemii oraz powrót do sytuacji sprzed epidemii.

W 2009 roku, poziom maksymalny alarmu Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w dniu 11 czerca, zaznaczając tym samym początek pierwszej pandemii grypy w XXI wieku. W rzeczywistości, ponieważ tak zwana pandemia okazała się o wiele mniej zabójcza niż przewidywano, spowodowało to natychmiast całą kaskadę krytyki odnoszącej się do sposobu kontrolowania pandemii przez Światową Organizację Zdrowia.

We Francji, w podobny sposób krytykowano ówczesną minister zdrowia, Roselyne Bachelot, przede wszystkim z zakup niepotrzebnych szczepionek za ogromne sumy pieniędzy.

Plan 2011 bierze więc pod uwagę również całą niepewność, jaka wiąże się z kryzysami sanitarnymi i podkreśla, iż należy zaakceptować dużą część nieznanego, a także nauczyć się zarządzać kryzysem w bardzo niepewnym kontekście. Dokument przypomina również, że pandemia grypy jest ryzykiem ciągle obecnym. Nic nie pozwala stwierdzić, iż przyszła pandemia grypy będzie miała charakter miniej lub równie umiarkowany co pandemia z 2009 roku.

Komentarze do: Plany przeciwgrypowy poprawiony na 2011 rok

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz