Szukaj

Piraci komputerowi zmobilizowali się w projektach humanitarnych

Podziel się
Komentarze0

Czterdziestu dziewięciu tak zwanych hakerów rywalizowało w dziedzinie geniuszu, przez 48 godzin, w ramach programu Random Hacks of Kindness (RHoK), pod koniec tygodnia, w Montrealu w Kanadzie.Ale o co chodzi?

Celem programu Random Hacks of Kindness (RHoK) jest opracowanie pięciu projektów technologicznych, zdolnych rozwiązać pięć problemów dręczących ludzkość.

Clayton Grassick pracował w jednym z dwóch zwycięskich programów – przenośne laboratorium bakteriologiczne.

Woda w centrum zainteresowania

Jest to aplikacja do inteligentnego telefonu, która wykrywa bakterie obecne w wodzie, wyjaśnia Clayton Grassick. Aplikacja ta jest w stanie powiedzieć więc, czy woda jest bezpieczna, czy też nie. System akumuluje dane, aby wyprodukować mapę niebezpiecznych miejsc.


Wykazano, że można tego dokonać przez telefon, cieszy się Clayton Grassick. Nie jest to drogie i może być używane przez ludność lokalną w krajach rozwijających się.

Druga zwycięska ekipa zainteresowała się pitną wodą w autochtońskich społecznościach Kanady. Mogą one wysłać wiadomość tekstową do Watervoice, aby zgłosić złą jakość wody, brak higieny instalacji wodnych, etc., jak wyjaśnił jeden z członków tej grupy, Steve Sauder.

Kiedy wiadomość zostanie przekazana, prototyp przesyła informację do mediów i do polityków kanadyjskich poprzez portal Twitter, co ma na celu ogólne uwrażliwienie. System akumuluje również informację pozwalające stworzyć mapę ilustrującą problemy wody w zbiornikach.

Hakerzy pamiętają również o Haiti

Jeśli nawet większość prototypów opracowanych przez montrealskie zespoły hakerskie wymaga jeszcze wielu prac, zanim tak naprawdę zaczną działać i służyć ludziom, to jednakże nie jest to przypadek projektu dotyczącego bezpieczeństwa na Haiti.

Projekt ten pozwala na lepsze przekazywanie informacji pośród pracowników organizacji humanitarnych. Na przykład, Lekarze Bez Granic zaczną posługiwać się tym programem już w marcu.

Program Random Hacks of Kindness odbywał się w 34 miastach na całej planecie równocześnie.

Komentarze do: Piraci komputerowi zmobilizowali się w projektach humanitarnych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz