Szukaj

Pierwszy szpital we Francji instaluje powierzchnie dotykowe z miedzi przeciwdrobnoustrojowej

Podziel się
Komentarze0

Szpital Centre Hospitalier de Rambouillet w regionie paryskim jest pierwszym szpitalem we Francji, który instaluje powierzchnie dotykowe z miedzi przeciwdrobnoustrojowej w celu zwalczania mikroorganizmów chorobotwórczych i ograniczenia ryzyka zakażeń szpitalnych wśród pacjentów.Oddziały intensywnej opieki medycznej i pediatrii zostały wyposażone w ramy i poręcze łóżek, wózki, armaturę łazienkową, krany, klamki oraz okucia i uchwyty drzwiowe wykonane ze stopów miedzi. Udowodniono, że w środowiskach klinicznych miedziane powierzchnie dotykowe mają zdolność eliminowania w sposób ciągły bakterii, wirusów i grzybów, w tym gronkowca złocistego (MRSA), bakterii C. difficile i wirusa grypy A–24/7.

Dyrektor szpitala Rambouillet, Jean-Pierre Richard, mówi: „Opierając się na 15 latach badań naukowych prowadzonych w laboratoriach i szpitalach, które dowiodły przeciwdrobnoustrojowych właściwości miedzi, postanowiliśmy odpowiednio wyposażyć nasze oddziały intensywnej opieki medycznej i pediatryczny. Aby aktywnie zapobiegać ryzyku zakażeń zdecydowaliśmy się na zastosowanie innowacyjnych materiałów, które nie mają żadnego negatywnego wpływu na pracę personelu medycznego. Głównym celem tego działania jest dobro i poprawa bezpieczeństwa pacjentów".

Dr Patrick Pina, dyrektor działu higieny szpitala Rambouillet mówi na temat podjętych środków: „W obliczu zarazków i bakterii, które są coraz bardziej odporne na działanie antybiotyków, naszym priorytetem  jest obecnie zapobieganie chorobom. Podjęcie środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się patogenów, które mogą doprowadzić do epidemii wśród szczególnie wrażliwych pacjentów, ma zasadnicze znaczenie dla takich oddziałów jak intensywna opieka medyczna (OIOM) i pediatria".


Dr Pina jest odpowiedzialny za ocenę wpływu tego sposobu zapobiegania zakażeniom na częstość występowania zakażeń w szpitalu, w którym pracuje. Uzyskane dane posłużą francuskiemu ministerstwu zdrowia do oceny skuteczności zastosowania miedzi przeciwdrobnoustrojowej w służbie zdrowia.

„Opracowany przez nas protokół oceny pozwoli nam ustalić czy miedź może odgrywać istotną rolę w prewencji zakażeń szpitalnych. Mamy nadzieję, że nasze wyniki okażą się równie obiecujące jak uzyskane w Stanach Zjednoczonych" – dodaje Dr Pina.


W lipcu tego roku Profesor Michael Schmidt z Uniwersytetu Medycznego Południowej Karoliny wygłosił na konferencji ICPIC w Genewie referat na temat wstępnych wyników1 badań prowadzonych w trzech amerykańskich szpitalach ujawniając, że zastąpienie tylko sześciu najbardziej istotnych powierzchni dotykowych odpowiednikami wykonanymi z miedzi przeciwdrobnoustrojowej o ponad 40% zmniejsza ryzyko nabycia przez pacjentów infekcji szpitalnych.

Dyrektor Jean-Pierre Richard wyjaśnia: „Jest coraz więcej dowodów na to, że środowisko odgrywa istotną rolę w przenoszeniu zakażeń i obok rutynowych zachowań higienicznych, takich jak systematyczne mycie rąk, zastosowanie powierzchni dotykowych z miedzi pomaga w znacznym stopniu zmniejszyć zakażenia drobnoustrojami. Miedź przeciwdrobnoustrojowa działa tutaj jako uzupełnienie standardowych środków zapobiegania infekcjom, zmniejszając zanieczyszczenie powierzchni w okresach między czyszczeniem, kiedy powierzchnie z innych materiałów stają się siedliskiem bakterii i wirusów ".

Claude Rambaud, przewodnicząca stowarzyszenia pacjentów Lien zauważa: „Każdego roku zakażenia szpitalne zabijają 3500 osób leczonych we francuskich szpitalach. To jest liczba porównywalna z liczbą śmiertelnych ofiar wypadków drogowych! Podsumowując, walka z tymi zakażeniami musi stać się sprawą narodowej mobilizacji. Jeżeli badania we Francji przyniosą rozstrzygające wyniki, podobnie jak badania prowadzone dotąd w szpitalach w innych krajach, to musimy je uwzględnić i zapewnić, aby wykorzystanie miedzi stało się istotną metodą poprawy polityki ukierunkowanej na zmniejszenie ryzyka zakażeń w szpitalach".

Więcej informacji na temat przeciwdrobnoustrojowych właściwości miedzi, instalacji z różnych krajów oraz informacje produktowe można znaleźć na stronie www.antimicrobialcopper.org.

Komentarze do: Pierwszy szpital we Francji instaluje powierzchnie dotykowe z miedzi przeciwdrobnoustrojowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz