Szukaj

Pielęgnacja stóp dla diabetyków

Podziel się
Komentarze0

Dla diabetyków nawet zwykła grzybica stóp może stać się poważnym problemem. Ralf Lobmann z Niemieckiego Towarzystwa Diabetologicznego wyjaśnia, jak pielęgnować stopy w przypadku zachorowania na cukrzycę. Każdego roku ok. 40000 osób cierpiących na cukrzycę traci stopę. Jak twierdzą lekarze, poprzez właściwą higienę można jednak uniknąć amputacji.„Nie należy na przykład obcinać paznokci przy użyciu ostrych narzędzi”, mówi Ralf Lobmann.

Nożyczki i obcążki do paznokci lepiej zastąpić więc pilniczkiem. Zmniejsza to ryzyko skaleczeń, a w przypadku diabetyków źle gojące się rany stóp często prowadzą do amputacji.

Stopy diabetyków są szczególnie wrażliwe i podatne na uszkodzenia, a rany goją się gorzej. Odpowiadają za to są dwie choroby: uszkodzenie nerwów (neuropatia) lub tzw. choroba tętnic obwodowych, charakteryzująca się zaburzeniami przepływu krwi w obszarze nóg i stóp. Obie choroby mogą powodować rozległe owrzodzenia stopy cukrzycowej, co często kończy się amputacją.


Higiena stóp i nóg jest dla diabetyków szczególnie ważna. Nawet zwykła grzybica stwarza ogromne ryzyko dla cukrzyków, dlatego nigdy nie należy chodzić boso.

„Kolejnym problemem jest noszenie nieodpowiednich butów”, mówi Lobmann. Osoby cierpiące na cukrzycę w wyniku uszkodzenia nerwów tracą czucie w nogach.

Dobrze dobrane, ciasno przylegające obuwie pozwala czuć się bardziej komfortowo i przede wszystkim bezpieczniej. Niestety trudno jest wtedy uniknąć otarć i pęcherzy, które ze względu na brak czucia w nogach są odkrywane zbyt późno.

Lobmann radzi diabetykom, by codziennie dokładnie oglądać nogi, używając lusterka. W przypadku stwierdzenia choćby najmniejszych uszkodzeń skóry, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Komentarze do: Pielęgnacja stóp dla diabetyków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz