Szukaj

Pasożyty mogą pomóc w leczeniu chorób związanych z otyłością

Podziel się
Komentarze0

Na liście niepożądanych chorób, infekcje spowodowane przez pasożyty klasyfikują się wysoko. Chociaż nowoczesne farmaceutyki minimalizują zagrożenie, organizmy te są ciągle główną przyczyną schorzeń i niepełnosprawności w większości rozwijających się krajów.Ale nie można powiedzieć, że pasożyty są tylko złe – twierdzi zespół naukowców z Uniwersytetu Georgii, Harvard School of Public Health, francuskiego Université de Tours i chińskiego Central South University.

Rezultaty ich analiz, opublikowane niedawno w Nature Medicine, dowodzą, że wiele pasożytów wydziela oparte na cukrze cząsteczki przeciwzapalne, które mogą pomóc leczyć zaburzenia metabolizmu.

Cząsteczka cukru bądź glycan jest uwalniana przez pasożyty po to, by mogły unikać systemu immunologicznego ciała. Redukując zapalenie, lepiej ukrywają się w tkankach, a ludzie przeżywają mniej objawów, które ujawniałyby ich obecność.

„Ponieważ otyłość jest chorobą zapalną, postawiliśmy hipotezę, że cukier może mieć wpływ na jej powikłania”, powiedział prof. Donald Harn, współautor badania.

Naukowcy sprawdzili tę hipotezę na myszach karmionych wysokotłuszczową dietą. Zwierzęta z grupy kontrolnej wykazywały wiele objawów związanych z nadmiernym przybieraniem na wadze, takich jak oporność na insulinę, wysoki poziom trójglicerydów i cholesterolu. Te, które przeszły leczenie z wykorzystaniem cukru, ciągle jeszcze tyły, ale nie cierpiały na te same negatywne skutki zdrowotne, co pozostałe.  

 
Jak zapewnia Harn, wszystkie wskaźniki metaboliczne związane z otyłością zostały przywrócone do normy przez podanie myszom cukru. Odkrycie to nie będzie zapobiegać otyłości, ale pomoże złagodzić niektóre z objawów przez nią powodowanych.


Te same cukry, które wydalane są przez pasożyty, można znaleźć także w rozwijających się ludzkich płodach i w mleku kobiecym. Jak podejrzewa Harn, mogą one regulować właściwe funkcje metaboliczne u noworodków.

Ponieważ pasożyty ewoluowały na przestrzeni milionów lat wspólnie z ssakami, niektórzy naukowcy uważają, że relacja pomiędzy ludźmi a robakami jest raczej symbiotyczna, a nie pasożytnicza i że niewielkie infekcje spowodowane przez robaki mogą przynosić pewne korzyści.

„Występowanie chorób związanych z zapaleniem jest bardzo rzadkie w krajach, gdzie ludzie są powszechnie infekowani przez robaki”, podkreśla Harn. „Jeśli zacznie się ich odrobaczać, to pewnie szybko staną przed problemem chorób autoimmunologicznych”.

Nie oznacza to, że ludzie powinni poszukiwać infekcji pasożytniczych jako lekarstw, ale świadczy o tym, że związki chemiczne wydzielane przez robaki mogą być podstawą dla terapii w przyszłości.

Naukowcy skupieni wokół Harna pokazali, że cząsteczki cukru uwalniane przez pasożyty mogą złagodzić także wiele innych (nie tylko związanych z otyłością) poważnych stanów zapalnych. Mogą być przydatne w leczeniu łuszczycy (choroby powodującej zaczerwienienie skóry i podrażnienie) oraz ludzi po przeszczepach narządów, a także myszy chorujących na stwardnienie rozsiane.

Zanim cząsteczka cukru będzie mogła być testowana u ludzi, trzeba przeprowadzić jeszcze wiele badań. Harn i inni badacze mają nadzieję, że kiedyś będą mogli pracować nad efektywnym leczeniem, które zapewni korzyści płynące z pasożytów, bez udziału samych robaków.  

Komentarze do: Pasożyty mogą pomóc w leczeniu chorób związanych z otyłością

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz