Szukaj

Ostrożnie z sosem sojowym!

Podziel się
Komentarze0

Młody człowiek, który wypił cały litr sosu sojowego, zapadł w śpiączkę i praktycznie prawie umarł z nadmiaru soli w ciele! Zaczęło się od niewinnej zabawy ze znajomymi, którzy wyzwali 19-letniego "mężczyznę", by wypił wspomniany sos. Jest to pierwszy taki przypadek, który nie zakończył się tragicznie. Na szczęście dla dziewiętnastolatka, obeszło się bez żadnych trwałych problemów neurologicznych.Zbyt dużo soli we krwi, czyli stan zwany hipernatremią, obserwuje się zwykle u osób z zaburzeniami psychicznymi, u których stwierdza się nadmiernie rozwinięty apetyt na przyprawy.

Hipernatremia jest niebezpieczna, ponieważ powoduje, iż mózg traci wodę. Gdy zbyt dużo soli dostaje się do krwioobiegu, wówczas woda dostępna w organizmie przemieszcza się z tkanek do krwi w procesie osmozy, aby wyrównać stężenie soli. Kiedy zaś woda opuszcza mózg, narząd ten może zacząć się kurczyć i krwawić.

Kiedy młodzieniec wypił sos sojowy, dostał skurczów. Natychmiast zabrano go do szpitala, gdzie podano mu leki przeciw wstrząsom, jednak już wtedy pacjent znajdował się w stanie śpiączki. Nie odpowiadał na żaden z bodźców, którym go potraktowano. Ponadto, jego układ nerwowy nie działał zbyt dobrze.


Zespół lekarzy natychmiast wykonał zabieg wypłukiwania soli z organizmu przez podawanie roztworu wody i dekstrozy poprzez rurkę, która została wprowadzona przez nos. Zabieg trwał 5 godzin. Po tym czasie poziom sodu w organizmie młodziana wrócił do normy. Aczkolwiek pozostał on w stanie śpiączki przez kolejne trzy dni.

Kilka dni później część jego mózgu wciąż wykazała skłonności do wstrząsów. Jednak miesiąc po całym zdarzeniu organizm wrócił do normy. Wszystko za sprawą szybkiego działania lekarzy i reakcji rówieśników, którzy natychmiast wezwali karetkę.

Choć to rzadkie w Stanach Zjednoczonych, sól była używana jako tradycyjna metoda samobójstwa w starożytnych Chinach. W latach 60 i 70 XX wieku lekarze podawali sól pacjentom cierpiącym z powodu zatruć pokarmowych, aby wywołać wymioty. Trwało to do czasu, dopóki nie zorientowano się, jakie szkodliwe skutki niesie za sobą ta metoda.

Opis przypadku został opublikowany online w Journal of Emergency Medicine.

Komentarze do: Ostrożnie z sosem sojowym!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz