Szukaj

Orzechy włoskie polepszają pracę mózgu

Podziel się
Komentarze0

Kluczem do lepszego zapamiętywania i zwiększenia zdolności poznawczych może być jedzenie trzech orzechów dziennie (13g). Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii w Los Angeles odkryli, że spożywanie mniej niż garść orzechów włoskich dziennie pomogło ludziom praktycznie w każdym wieku lepiej wypaść w testach poznawczych, które badały funkcje mózgu.

W przekrojowych badaniach, opierających się na próbie osób w wieku 20-90 lat, zwrócono uwagę na różnorodność czynników poznawczych, włącznie z czasem reakcji prostej, dopasowywaniem symboli do cyfr, przypominaniem. Zestawienie ocen każdego testu pozwoliło oszacować zdolności poznawcze uczestników.

Po dokonaniu oceny ustalono, że te osoby, które spożywały kilka orzechów włoskich dziennie, wypadły lepiej prawie pod każdym względem. Wyniki były podobne niezależnie od kategorii wiekowej, płci czy przynależności etnicznej. Już wcześniej zaobserwowano u zwierząt korzystne skutki jedzenia orzechów, ale badania opublikowane w Journal of Nutrition, Health & Aging jako jedne z pierwszych skupiają się na tym zagadnieniu w kontekście ludzi.

- Nie codziennie wynikiem badania jest taka prosta wskazówka jak ta: jedzenie garści orzechów włoskich dziennie jako przekąski czy jako części posiłku może poprawić sprawność umysłową – stwierdza dr Lenore Arab, główna autorka badań.

Orzechy włoskie długo były rozpatrywane pod kątem ich dobroczynnego wpływu na mózg, jako że są bogate w przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe omega-3 i inne składniki odżywcze. Ale to duża zawartość kwas α-linolenowego (ALA) - tłuszczu omega-3 pochodzenia roślinnego – różni je od innych orzechów, które go nie zawierają. Udowodniono, że kwas ten wpływa korzystnie na serce i mózg.

Osoby starsze, urodzone w czasie powojennego wyżu demograficznego oraz te, u których występuje ryzyko Alzheimera i innych chorób osłabiających działanie mózgu, mogą wynieść korzyści z regularnego spożywania orzechów włoskich. Jednym z pozytywnych skutków działania orzechów jest spowolnienie obniżania się sprawności umysłowej, co z kolei może pomóc spowolnić proces starzenia.

Aleksandra Żyła

Komentarze do: Orzechy włoskie polepszają pracę mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz