Szukaj

Oktoberfest – pięć mitów na temat piwa

Podziel się
Komentarze0

W Monachium właśnie rozpoczęło się wielkie święto piwa, czyli Oktoberfest. Aż do 6 października tysiące amatorów piwa przemierza uliczki Monachium, smakując wyrobów niemieckich, serwowanych w litrowych kuflach. Z tej okazji prezentujemy tutaj kilka niepochlebnych mitów na temat tego cudownego napoju.Mit pierwszy: do piwa rośnie brzuch.

Najpoważniejsi naukowcy pochylili się nad tym pytaniem. Według najnowszych prac, słynny piwny brzuch jest mitem.

Badanie czesko-angielskie, zrealizowane na 2 000 konsumentach w Czechach, nie ustaliło żadnego powiązania między rozmiarem brzucha a liczbą wypitych piw.

W rzeczywistości, przybieranie na wadze jest powiązane z alkoholem, a nie słodem, chmielem czy drożdżami w piwie.

Mit drugi: piwo powinno się pić bardzo zimne.

Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to dobry pomysł. Owszem, piwa przemysłowe zazwyczaj pijemy zimne, natomiast piwa rzemieślnicze powinno się pić nieco cieplejsze, albowiem bardzo zimne piwo smakuje o wiele słabiej.


Mit trzeci: piwo ciemne jest zbyt ciężkie.

Piwa ciemne, takie jak Guinness, Mc Chouffe czy Nostradamus nie ustępują w niczym piwom jasnym. Ich ciemna barwa bierze się zaś z torrefakcji ziaren jęczmienia w trakcie operacji słodowania.

Im silniejsza torrefakcja, tym bardziej brązowe ziarna, które uwalniają silniejszy zapach, podobny do zapachu kawy lub czekolady.

Mit czwarty: piwo szkodzi zdrowiu.

Otóż, konsumowane z umiarkowaniem, nie szkodzi.

Powiedzenie „jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka” jest prawdziwe także dla piwa. Hiszpańskie badanie udowodniło, że piwo zawiera kwas foliowy, inne witaminy, żelazo i wapń i na zdrowie działa tak samo jak wino.

To, przez co tyjemy, to jedzenie konsumowane z piwem, typu kebab, a także brak ćwiczeń fizycznych.

Mit piąty: piwo bezalkoholowe jest nijakie.

Piwo bezalkoholowe jest najmniej kaloryczne, zawiera mniej kalorii niż białe wino. Może dobrze służyć osobom, których dni pracy są wyjątkowo ciężkie, albo w trakcie ceremonii religijnych, kiedy po prostu nie wypada się upić.

Komentarze do: Oktoberfest – pięć mitów na temat piwa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz