Szukaj

Oko i zdrowie mózgu: retinopatia powiązana z zaburzeniami pamięci i myślenia

Podziel się
Komentarze0

Wiemy, że zdrowie różnych części naszego ciała jest ze sobą powiązane. Na przykład, zdrowie jamy ustnej jest powiązane ze zdrowiem serca. A teraz, całkiem nowe, niewielkie badanie pokazuje, że zdrowie oka może wskazywać również na zdrowie mózgu.Badacze z uniwersytetu University of California, San Francisco, odkryli właśnie, że ludzie z retinopatią są również bardziej zagrożeni problemami z myśleniem oraz zaburzeniami pamięci.

Dzieje się tak, ponieważ choroba naczyniowa, która powoduje uszkodzenie siatkówki, może również dotykać mózgu. Retinopatia jest chorobą, w której siatkówka oka zostaje zniszczona właśnie w wyniku choroby naczyniowej.

Problemy z maleńkimi naczyniami krwionośnymi w oku mogą być oznaką również problemów naczyniowych w mózgu, które prowadzą do zaburzeń funkcji poznawczych, wyjaśnia jedna z badaczek, doktor Mary Haan z University of California.


Może to być bardzo użyteczne, jeżeli okaże się, proste badanie skriningowe oka może dać nam wczesną wskazówkę na temat tego, że niektórzy ludzie mogą być naprawdę zagrożeni zaburzeniami pracy mózgu, kontynuuje badaczka.

Badacze przetestowali pamięć oraz umiejętności myślenia u 511 kobiet, w wieku powyżej 69 lat. Prace te trwały 10 lat. Dodatkowo, badacze testowali zdrowie oczu tych kobiet przez cztery lata w trakcie badania, a także skanowali ich mózgi przez osiem lat w trakcie prac.

Pod koniec tego projektu badawczego, 39 kobiet cierpiało z powodu retinopatii. I wszystkie te kobiety miały gorsze wyniki w testach kognitywnych, w porównaniu do uczestniczek badania, które uchroniły się przed zwyrodnieniem siatkówki.

Dodatkowo, kobiety z retinopatią miały również o 47% wieksze uszkodzenia naczyń w mózgu, w porównaniu do kobiet bez retinopatii.

Badacze odnotowują również, że kobiety w badaniu ze zwyrodnieniem siatkówki oka niekoniecznie miały również gorszy wzrok niż kobiety bez retinopatii. W reczywistości, obydwie grupy kobiet miały podobne wyniki w badaniach na ostrość wzroku.

Komentarze do: Oko i zdrowie mózgu: retinopatia powiązana z zaburzeniami pamięci i myślenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz