Szukaj

Ogólnopolska Konferencja „Interdyscyplinarne Oblicza Reumatologii”

Podziel się
Komentarze0

W dniach 18-19 lutego 2011 roku w Warszawie odbędzie się Ogólnopolska Konferencja „Interdyscyplinarne Oblicza Reumatologii” organizowana przez Interdyscyplinarną Akademię Medycyny Praktycznej (IAMP). Celem konferencji jest zapoznanie środowiska medycznego z nowościami i standardami, które pomagają w diagnostyce i leczeniu pacjentów ze schorzeniami reumatoidalnymi.


Na choroby reumatyczne chorują wszyscy, nawet dzieci. To nie tylko choroba zwyrodnieniowa, ale i choroby zapalne zagrażające życiu i prowadzące do kalectwa ludzi młodych. W ciągu ostatnich kilku lat udało się wprowadzić wiele metod diagnostycznych i metod terapii które mogą zmienić los pacjenta. Trzeba o tym wiedzieć. W trakcie Konferencji omówione zostaną zagadnienia związane z nowoczesną terapią chorób reumatycznych, schorzeniami współistniejącymi, ale duży nacisk zostanie położony na komunikację pacjenta z lekarzem specjalistą.

Jak twierdzi dr n. med. Maria Rell – Bakalarska, Dyrektor Naukowy Interdyscyplinarnej Akademii Medycyny Praktycznej : Założeniem tego spotkania jest ukazanie praktycznego podejścia do „trudnego" - poprzez interdyscyplinarność reumatologii – pacjenta, a także pogłębiona dyskusja środowiska medycznego o różnych aspektach diagnostycznych. W takim ujęciu niezwykle ważnym elementem jest precyzyjny wywiad medyczny oraz dobrze przeprowadzona rozmowa z pacjentem. Zaproszeni do współpracy wykładowcy to znakomici specjaliści nie tylko reumatolodzy.


W skład Rady Naukowej konferencji weszli m.in.: dr hab. med., prof. nadzw. Piotr Wiland, dr hab. med. prof. Marek Brzosko, prof. dr hab. med. Zbigniew Gaciong, prof. dr hab. med. Wanda Horst-Sikorska, prof. dr hab. med. Ewa Marcinowska Suchowierska.

W trakcie dwudniowej konferencji goście będą mogli uczestniczyć w sesjach poświęconych reumatoidalnemu zapaleniu stawów, tzw. kolagenozom (np. toczeń rumieniowaty) spondyloarthropatiom zapalnym (np. ZZSK), powikłaniom chorób reumatycznych, zaburzeniom metabolicznym kości oraz nowościom terapii i diagnostyki chorób reumatycznych. W drugim dniu konferencji uczestnicy zapoznają się z zaleceniami EULAR 2010 dotyczącymi reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK), a także z tematem poświęconym dylematom i dobrym praktykom w komunikacji pomiędzy lekarzem a pacjentem.

Interdyscyplinarne podejście do problematyki schorzeń reumatoidalnych jest koncepcją, która powinna być priorytetem w polskiej praktyce diagnozowania i leczenia chorób reumatycznych. Skupienie się na kompleksowych potrzebach pacjenta jest zgodne z duchem europejskich standardów – dodaje dr Maria Rell-Bakalarska. Konferencja organizowana jest przez IAMP. Uczestniczą w niej reumatolodzy z całego kraju. Honorowy patronat nad konferencją objęła Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Więcej informacja na: www.obliczareumatologii.pl

Komentarze do: Ogólnopolska Konferencja „Interdyscyplinarne Oblicza Reumatologii”

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz