Szukaj

Odkrycie proteiny, która zwalcza wirusa Zachodniego Nilu

Podziel się
Komentarze0

Naukowcom amerykańskim oraz kanadyjskim udało się zidentyfikować proteinę, która ogrywa bardzo ważną rolę przeciwko zakażeniom wirusem Zachodniego Nilu u myszy. Naukowcy mają nadzieję teraz znaleźć zastosowanie dla tego białka, jeśli chodzi o kontrolowanie tej choroby wirusowej, która jest potencjalnie śmiertelna dla człowieka. Rezultaty osiągnięte przez obydwa zespoły badawcze, jeden z Uniwersytetu Yale w Stanach Zjednoczonych, drugi z Uniwersytetu McGill w Monteralu w Kanadzie, zostały opublikowane w niedzielnej internetowej edycji specjalistycznego przeglądu naukowego Nature Immunology.Naukowcy przebadali rolę enzymu, białka nazwanego caspase-12, które aktywuje organizm do wydzielania substancji biorących udział w reakcjach obrony immunitarnej przeciwko czynnikom wywołującym zakażenia. Funkcjonowanie tej proteiny, jako czynnika zwalaczjącego infekcje bakteryjne, było już zresztą już wcześniej przebadane przez uczonych. Jednakże, nikt jeszcze nie zainteresował się tym białkiem jako czynnikiem zwalczającym infekcje wirusowe.

Białko caspase-12 współdziała z systemem odpornościowym organizmu, pomagając mu wykryć infekcję wirusową, rozpoznając jej składniki genetyczne. Ten model rozpoznania jest niezbędny do wywołania przeciwataku w obliczu wirusa Nilu Zachodniego (West Nile virus). Myszy pozbawione proteiny caspase-12 umierają znacznie szybciej po zarażeniu wirusem Zachodniego Nilu. A także, poziom tego wirusa we krwi tych gryzoni jest o wiele większy, niż u myszy normalnych, niezarażonych, wyjaśnia profesor epidemiologii Erol Fikrig z Uniwersytetu Yale, jak również z Instytutu Medycznego Howarda Hughesa (Howard Hughes Medical Institute), który jest współautorem badania.

Zobacz również:Osiągnięte przez nas rezultaty przygotowują teren pod badania nad stworzeniem takich związków farmakologicznych, które byłyby zdolne kierować aktywnością białka caspase-12, tak aby to białko z kolei sprzyjało eliminowaniu wirusa, ocenia pani profesor Maya Saleh z Uniwersytetu McGill. Wyniki te mają naprawdę znaczący potencjał i powinne zostać zastosowane w nowych terapiach, dorzuca uczona.


Wirus Zachodniego Nilu, wywołujący chorobę zwaną gorączką Zachodniego Nilu, jest przenoszony przez komary z rodzaju Culex. Ostatnio wirus ten zasygnalizował swoją obecność pod postacią ogniska zapalnego w centrum Rosji, gdzie sześć osób zmarło, a ponad 140 zostało zarażonych w sierpniu, jak podają rosyjskie władze sanitarne. W Grecji, także w sierpniu, wirus Zachodniego Nilu zabił 4 osoby oraz wywołał 60 przypadków zapalenia mózgu, według bilansu datującego się na 17 sierpnia. Rumunia także opłakiwała śmierć dwóch osób w zeszłym miesiącu.

Aż do końca lat 90 ubiegłego wieku, wirus Zachodniego Nilu był obecny jedynie w krajach Starego Świata: w Afryce, w krajach basenu Morza Śródziemnego, w Europie Wschodniej, na Bliskim Wschodzie, a także w Indiach oraz w Pakistanie. Po raz pierwszy wirus ten został wyizolowany w 1937 roku w Ugandzie. W 1999 roku wirusa Zachodniego Nilu po raz pierwszy wykryto w Nowym Jorku i od tego czasu rozprzestrzenia się on w całych Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie, a ostatnio także w Meksyku, w Argentynie oraz przede wszystkim w Kolumbii.

Komentarze do: Odkrycie proteiny, która zwalcza wirusa Zachodniego Nilu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz