Szukaj

Odkrycie genu pomoże wyjaśnić przyczyny poważnych infekcji wywoływanych wirusem grypy

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy odkryli nowy gen wirusa grypy, który pomaga mu kontrolować odpowiedź organizmu na infekcję. Pomimo tego, iż kontrola ta wywierana jest przez wirusa, zaskakująco zmniejsza ona wpływ samej infekcji.Wyniki pomogą naukowcom w lepszym zrozumieniu mechanizmu powstawania poważnych infekcji oraz w opracowaniu nowych metod leczenia.

Naukowcy odkryli, iż gdy gen wirusa – zwany PA-X – był aktywny, zakażone grypą myszy powracały do zdrowia. Natomiast gdy PA-X nie działał prawidłowo, system odpornościowy reagował przesadnie, co nie pomagało w szybszym zwalczaniu wirusa, a sprawiało, iż infekcja rozwijała się.

Podczas badań przyglądano się, jaki wpływ ma gen PA-X na zachowanie hiszpańskiej grypy, zjadliwego szczepu, który w 1918 roku wywołał pandemię.

Badania zostały przeprowadzone przez Universities of Cambridge, Crok, Edinburgh i Utah, Institute of Systems Biology w Seattle oraz United States National Institutes of Health.

Naukowcy odkryli gen PA-X około 30 lat po pierwszym dekodowaniu genomu grypy.  

„Już samo znalezienie tego genu jest ważne, lecz odkrycie to jest jeszcze bardziej istotne ze względu na rolę, jaką gen zdaje się odgrywać w reakcjach organizmu na grypę,” podkreśla profesor Paul Digard z Roslin Institute na University of Edinburgh.

Naukowcy, których badania zostały opublikowane online w czasopiśmie Science, znaleźli ukryty gen analizując wzorce zmian w informacji genetycznej tysięcy różnych szczepów grypy.

„Wirus grypy ma bardzo mały genom – tylko 12 genów. Znalezienie nowego genu stanowi zatem istotną zmianę w naszym rozumieniu tego wirusa,” twierdzi doktor Andrew Firth z University of Cambridge.

Komentarze do: Odkrycie genu pomoże wyjaśnić przyczyny poważnych infekcji wywoływanych wirusem grypy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz