Szukaj

„ Obudź się, póki wirus HCV drzemie”

Podziel się
Komentarze0

„Mam Prawo Wiedzieć” – interaktywny apel o przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii na rzecz budowania świadomości na temat WZW C w Polsce. W ramach kampanii zainicjowanej przez Fundację Urszuli Jaworskiej „ Obudź się, póki wirus HCV drzemie” na stronie internetowej www.akademiawzwc.pl pojawił się interaktywny manifest „Mam prawo wiedzieć”.


Użytkownicy Internetu mogą przesłać dokument do przedstawicieli najwyższych władz w Polsce (Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjentów) deklarując w ten sposób poparcie dla inicjatywy zorganizowania ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej na rzecz budowania świadomości WZW C.

Według szacunków w Polsce na Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C choruje około 730 000 osób. Zdiagnozowanych pacjentów jest jedynie 8%. Ostatnie badanie GFK Polonia (przeprowadzone w lutym 2012 roku) pokazało, że aż 32,1% respondentów nigdy nie słyszało o HCV/WZW C, a tylko 6% skojarzyło skrót HCV z wirusem i chorobą wątroby. 61% respondentów było mylnie przekonanych o istnieniu szczepionki przeciwko wirusowi HCV.To wciąż za mało biorąc pod uwagę fakt, że poprzez kontakt z zakażoną krwią na WZW C może zachorować każdy. Wirusem można zakazić się m.in podczas:

  • prostych zabiegów medycznych, naruszających ciągłość skóry (np. pobranie krwi, zastrzyki),
  • hemodializy,
  • wizyty u stomatologa,
  • akupunktury,
  • tatuowania i kolczykowania ciała,
  • wykonywania najprostszych, codziennych czynności jak golenie, w przypadku używania wspólnych przyborów kosmetycznych z osobą chorą,
  • zabiegów kosmetycznych i fryzjerskich,
  • stosowania narkotyków drogą dożylną i donosową,
  • stosunku seksualnego z osobą chorującą na WZW C (tu ryzyko znacznie mniejsze niż droga krwiopochodna).
Problem jest o tyle większy, że dopiero w 1992 roku w Polsce zaczęto stosować procedury badania krwi, wykorzystywanej do transfuzji, na obecność wirusa HCV. W związku z tym pacjenci, ale także pracownicy medyczni przed tą datą byli bardziej narażeni na zakażenie w trakcie hospitalizacji, czy innych kontaktów z placówkami medycznymi. W Polsce nadal brakuje społecznej świadomości, jakim zagrożeniem jest wirus HCV, a także powszechnej edukacji na temat podstawowych zasad profilaktyki i diagnostyki tej choroby. Brakuje również systemu informacji dla osób, u których zdiagnozowano WZW C. Dlatego też konieczna jest powszechna edukacja na temat WZW C. Prosimy użytkowników Internetu o apel do władz, by podobnie jak w innych krajach m.in. w Stanach Zjednoczonych i państwach Europy Zachodniej przeprowadzono szeroką akcję informacyjną dotyczącą:


- możliwości zakażenia u każdego hospitalizowanego oraz osób, które miały przeprowadzane zabiegi medyczne przed 1993 rokiem,
- ryzyka zakażenia przy braku przestrzegania zasad higieny i zasad sterylizacji narzędzi używanych przy zabiegach medycznych,
- możliwości zakażenia przy wszystkich zabiegach gdzie dochodzi do przerwania naskórka (tatuowanie, kolczykowanie itp.)

- obowiązkowej diagnostyki na obecność wirusa HCV u kobiet w ciąży i podczas badań z zakresu medycyny pracy
- wdrożenia systemu informacji dla osób chorych na WZW C, który pozwoli im na lepsze funkcjonowanie w codziennym życiu” - apeluje Urszula Jaworska, prezes Fundacji im. Urszuli Jaworskiej.

Wszyscy zainteresowani mogą podpisywać się pod manifestem na stronie internetowej kampanii „Obudź się póki, wirus HCV drzemie” - www.akademiawzwc.pl.
Honorowy Patronat nad kampanią objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.                W inicjatywę Fundacji Urszuli Jaworskiej włączyła się także Agnieszka Kowalska, żona Macieja Kozłowskiego, aktora zmarłego na Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C. Kampanię wspierają również znani artyści i dziennikarze: Katarzyna Dowbor, Zbigniew Hołdys, Edyta Olszówka, Dariusz Dziekanowski, Tomasz Schimscheiner, Marek Siudym, Piotr Zelt, Anna Przybylska, Andrzej Nejman, Beata Rybotycka, Arkadiusz Janiczek i Małgorzata Kożuchowska.


***
Ogólnopolska kampania społeczna o charakterze edukacyjnym pod hasłem „Obudź się, póki wirus HCV drzemie” to projekt zainicjowany przez Fundację Urszuli Jaworskiej w porozumieniu i we współpracy z Koalicją Hepatologiczną. Ma ona na celu podniesienie społecznej wiedzy na temat zakażenia wirusem HCV, powodującym Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C (WZW C), ograniczenie skali epidemii oraz poprawę  jakości życia pacjentów z WZW C. Patronat honorowy nad projektem objęła Małżonka Prezydenta RP – Pani Anna Komorowska. Partnerem merytorycznym wszystkich działań podejmowanych w ramach kampanii jest Polska Grupa Ekspertów HCV. Działania social media pod hasłem „Poznaj klasę C!” są częścią kampanii na rzecz budowania świadomości na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C w Polsce "Obudź się, póki wirus HCV drzemie". WZW C jest chorobą przewlekłą, która niszczy wątrobę i przez długie lata może przebiegać bezobjawowo. Szacuje się, że na świecie 3% populacji jest zakażone wirusem zapalenia wątroby typu C zwanym inaczej HCV (Hepatitis C Virus).  Ze względu na przebieg choroby oraz jej zasięg WZW C określanie jest często „cichą epidemią”.  Odpowiednio wczesne rozpoznanie i leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C może znacznie zmniejszyć lub zapobiec uszkodzeniu wątroby. Natomiast brak podjęcia terapii we właściwym czasie może spowodować marskość wątroby, a w ekstremalnym przypadku również raka wątroby.

Komentarze do: „ Obudź się, póki wirus HCV drzemie”

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz