Szukaj

Obszary mózgu odpowiedzialne za myślenie i podejmowanie decyzji zostały zlokalizowane

Podziel się
Komentarze0

Mózg stopniowo ujawnia nam swoją architekturę. Zatem mapa obszaru płata czołowego, odpowiedzialna za podejmowanie decyzji i kontrolę behawioralną, została dokładnie wyjaśniona na poziomie dotychczas nieosiągalnym, dzięki danym zebranym od 350 pacjentów z uszkodzeniami mózgu.Mózg jest najbardziej nieodgadnionym organem ciała ludzkiego. Jego budowa jest tak skomplikowana, że specjaliści żmudnie badają każdy jego obszar. Nie odstrasza to wcale neurobiologów, próbujących odtworzyć dokładną mapę, aby odnaleźć się w tej niezwykle złożonej sieci.

Istnieją różne sposoby postępowania. Techniki nowoczesnego obrazowania pozwalają przewidzieć aktywne obszary u pacjenta, jednak nie zawsze potrafią prawidłowo "naświetlić" każde złożone zadanie.

Technika wykorzystywana do tej pory polegała na skorelowaniu zaburzeń poznawczych w przypadku uszkodzenia mózgu u pacjenta z urazem głowy. Zasada ta została wykorzystana przez naukowców z California Institute of Technology (Caltech) i pozwolila ona jednolicie mapować obszary płata czołowego, odpowiedzialnego za podejmowanie decyzji i kontrolę behawioralną.

Mapa ta jest dostępna w najnowszym wydaniu czasopisma PNAS.

Podejmowanie decyzji a kontrola zachowania: jakie są różnice?

Płat czołowy, umieszczony w przedniej części mózgu, jest interesującym obszarem ze względu na znaczącą powierzchnię, co można wytłumaczyć gwałtownym rozwojem jego objętości przez ostatnie kilka milionów lat ewolucji.


Korzystając z  największej światowej bazy danych pod względem uszkodzenia mózgu i testów poznawczych, zebranych przez University of Iowa, naukowcy skupili się na behawioralnej kontroli i podejmowaniu decyzji u 344 pacjentów, którzy cierpieli na uszkodzenie płata czołowego.


Mimo podobieństw dwóch aspektów, zauważono jednak różnice.

Pierwsze zachowanie można streścić do odporności na wszelkiego rodzaju pokusy. Na przykład, kuszą nas lody czekoladowe, co sprawia, że mamy na nie ochotę, ale wybieramy jogging i bieganie, myśląc o swoim zdrowiu, a nie o przyjemności jedzenia.

Drugie zagadnienie dotyczy zachowania odnoszącego się do działania, które okaże się najbardziej korzystne, np. w sytuacji, kiedy się zastanawiamy, który kredyt na samochód wybrać...

Bardziej dokładne mapowanie mózgu

Korzystając z szczegółowych i kompletnych danych, niezbędnych do wykonywania mapowania, naukowcy ustalili obszary przedniego płata odpowiedzialnego za każde z zachowań. Obszary te znajdują się wzupełnie odrębnych miejscach.

Taki poziom dokładności nie był do tej pory osiągnięty w żadnych badaniach.

Analizy opierają się na znaczeniu każdej z tych poznawczych struktur. Niektóre zmiany wydają się nie mieć skutków w zachowaniu, ale mają widoczny wpływ na intelektualne osiągnięcia, podczas gdy inne, nawet znacznie mniejsze, skutkują cięższym upośledzeniem.

Wyniki te przyniosły znaczące korzyści i znajdują zastosowanie w badaniach klinicznych.

Obserwując budowę anatomiczną głowy, tuż za oczami, możemy powiedzieć, że płat czołowy jest jednym z pierwszych obszarów narażonych na urazy głowy wskutek uderzenia w twarz. 

Prawdopodobnie ma to wpływ na ocenę uszkodzenia mózgu jak i na zachowanie się pacjentów przyjętych po takich urazach na oddzial szpitalny.

Autorzy nie zamierzają się zatrzymać na odkrywczej ścieżce badań. Mapowanie mózgu jest wciąż niepełne. Ich następnym celem jest odnalezienie drogi do regionów odpowiedzialnych za nastrój i osobowość.

Komentarze do: Obszary mózgu odpowiedzialne za myślenie i podejmowanie decyzji zostały zlokalizowane

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz