Szukaj

Nowy środek eliminujący HIV?

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania prowadzone na Florydzie przez The Scripps Research Institute pokazują, że pewien naturalny związek jest w stanie wyeliminować wirus HIV z zainfekowanych komórek. Definiuje on nową grupę leków antywirusowych, obdarzonych zdolnością do tłumienia ostro i przewlekle zakażonych komórek.Obecnie wirus HIV/AIDS wykryty jest u 34 milionów ludzi na świecie, z czego, według Światowej Organizacji Zdrowia, ponad 3 miliony to dzieci.

Jedyna dostępna kuracja polega na użyciu kilku leków antyretrowirusowych - terapii HAART, która może wydłużyć pacjentom życie, ale nie eliminuje śmiercionośnego wirusa.

„Dzisiejsze leki nie pozwalają jedynie na pojawianie się nowych infekcji. Natomiast związek badany obecnie pozwala na eliminacje praktycznie wszystkich replikacji z zakażonych już komórek, gdzie wirus HIV się ukrywa” - mówi biolog, Susana Valente.

Wyniki doświadczeń, opublikowane w czasopiśmie Cell Host and Microbe koncentrują się na medycznie obiecującym związku zwanym Cortistatin A. Został on wyizolowany w 2006 roku z morskiej gąbki - Corticium simplex, odkrytej ponad 100 lat temu.


W 2008 chemik ze Scripps Research, Phil Baran razem z zespołem, jako pierwsi zaprezentowali ekonomiczną i skuteczną metodę. W badaniach użyto właśnie tej syntetycznej wersji opracowanej przez Barana - didehydro-Cortistatin A, by zbadać jej wpływ na szczepy HIV-1 i HIV-2.

Okazało się, że związek redukuje produkcję wirusów do 99.7% w pierwotnej komórce CD4+T (rodzaj komórki odpornościowej), wyizolowanej u pacjentów, u których brak jeszcze wirusa w krwiobiegu i u których terapia HAART trwa już dłuższy czas.

Kiedy związek został dodany do innych przeciwwirusowych leków, zwiększyła się o 20% redukcja replikacji wirusa u pacjentów z HIV w krwiobiegu.

Inhibitor działa poprzez wiązanie wirusowego białka zwanego Tat, aktywatora genów HIV, skutecznie zapobiegając replikacji wirusa, co czyni go najsilniejszym środkiem odkrytym do tej pory - mówi Valente.

Wycofanie leku nie spowoduje też powrotu wirusa, zaś potencjalnie ograniczy transmisję z komórki do komórki. Co więcej jest on skuteczny już przy niskim stężeniu i dodatkowo nie wiąże się z nim toksyczność.

Pierwszym autorem „Potent Suppression of Tat-dependent HIV Transcription by didehydro-Cortistatin A” jest Guillaume Mousseau z Scripps Research.

Komentarze do: Nowy środek eliminujący HIV?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz