Szukaj

Nowy krok walce z grypą

Podziel się
Komentarze0

Wirusolodzy prowadzący badania nad wirusem grypy próbują odnaleźć przeciwciało działające przeciw wszystkim szczepom choroby. W tym celu, naukowcy pobrali próbki szpiku kostnego od pacjentów, którzy przechodzili wcześniej grypę wywołaną przez pewne szczególne szczepy wirusa. Szpik kostny przechowuje "wspomnienia" o wszystkich przeciwciałach, które syntezował organizm.Naukowcy zebrali więc różne przeciwciała antygrypowe, w nadziei, że znajdą jedno mogące zwalczyć różne warianty wirusa.

Okazało się, że jedno z nich, zwane C05, mogłoby stanowić jeden krok w przód w walce z grypą. Przeprowadzone badania nad owym przeciwciałem dały nową nadzieję naukowcom.

C05 nie jest zwykłym przeciwciałem - zapobiega i zwalcza wiele szczepów grypy typu A. Przeciwciało to, przyłączając się do fragmentu hemaglutyniny, przeszkadza wirusowi w połączeniu się z komórkami zdrowymi organizmu.

Być może, umożliwi ono stworzenie szczepionki przeciw grypie, a także otworzy drogę uniwersalnej terapii przeciwko tej chorobie.   


Nie powinniśmy się jednak posuwać za daleko w nadmiernym optymizmie. Białko to bowiem pokazuje szczególną swoistość, charakterystyczną dla wirusa grypy typu A, dosłowniej dla szczepów H1, H2, H3 oraz H9.

Nie chodzi tutaj natomiast o złoty środek przeciw grypie H5N1, gdzie współczynnik śmiertelności jest nadal bardzo wysoki.

Mimo wszystko, doniesienia naukowców z Scripps Research Institute (Kalifornia), opublikowane w tygodniku Nature, mają na celu wzbudzić optymizm u ludzi i zaproponować nowe możliwe perspektywy walki z chorobą.

Skuteczność przeciwciała C05 potwierdziły badania na koloniach komórek hodowanych w laboratorium. Następnie podobne badanie wykonano z udziałem myszy. Wśród gryzoni choroba również nie została wykryta.

Naukowcy zamierzają rozwinąć terapię bazowaną na przeciwciałach wykorzystywanych w poważnych przypadkach grypy typu A, mając nadzieję, że wykorzystanie tych przeciwciał pomoże w stworzeniu skutecznej uniwersalnej szczepionki przeciwko grypie, działającej u człowieka.

Komentarze do: Nowy krok walce z grypą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz