Szukaj

Nowotwory Jelita Cienkiego

Podziel się
Komentarze0

Umiejscowienie nowotworu w jelicie cienkim występuje bardzo rzadko i stanowi ono mniej niż 5% wszystkich chorób nowotworowych związanych z przewodem pokarmowym. Zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem człowieka i najczęściej przypada ono na 60 rok życia.Zmiany jakie następują w  jelicie takie jak mięśniaki, tłuszczaki, naczyniaki lub gruczolaki- maja charakter łagodny.
Do nowotworów złośliwych jelita zalicza się mięsaki, gruczolakoraki złośliwe chłoniaki oraz rakowiaka. Oba typy nowotworu (zarówno złośliwy, jak i niezłośliwe ) mogą wywodzić się z wszystkich typów komórek, jakie tworzą jelito cienkie.

ObjawyPoczątkowo choroba przebiega bezobjawowo- dlatego w większości przypadków są one rozpoznawane przypadkowo. Wraz z rozwojem choroby pojawiają się objawy :poza bólami brzucha , mogą być dość burzliwe i należą do nich niedrożności oraz krwotok jelitowy. Znamienna jest też zmniejszona masa ciała chorego pomimo prawidłowego odżywiania.

Zobacz również:
Rozpoznanie


Ustala się na podstawie badań obrazowych oraz wywiadu. Badania obrazowe to m.in. ultrasonografia, badanie radiologiczne jelita cienkiego czy angiografia. Wskazane jest również wykonanie endoskopii z pobraniem wycinków. Gdy jest to jednak niemożliwe wykonuje się laparotomie w celu dokładnej diagnozy.

Leczenie


Podstawowym sposobem leczenia niezłośliwych i złośliwych nowotworów jelita cienkiego, jest ich wycięcie. W zależności od rozpoznania histopatologicznego dodatkowo stosuje się radioterapię lub chemioterapię. Rokowania po operacji zależą od resekcyjności guza , stopnia złośliwości histologicznej i obecności przerzutów w węzłach chłonnych.

Komentarze do: Nowotwory Jelita Cienkiego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz