Szukaj

Nowotwory Jelita Cienkiego

Podziel się
Komentarze0

Umiejscowienie nowotworu w jelicie cienkim występuje bardzo rzadko i stanowi ono mniej niż 5% wszystkich chorób nowotworowych związanych z przewodem pokarmowym. Zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem człowieka i najczęściej przypada ono na 60 rok życia.Zmiany jakie następują w  jelicie takie jak mięśniaki, tłuszczaki, naczyniaki lub gruczolaki- maja charakter łagodny.
Do nowotworów złośliwych jelita zalicza się mięsaki, gruczolakoraki złośliwe chłoniaki oraz rakowiaka. Oba typy nowotworu (zarówno złośliwy, jak i niezłośliwe ) mogą wywodzić się z wszystkich typów komórek, jakie tworzą jelito cienkie.

ObjawyPoczątkowo choroba przebiega bezobjawowo- dlatego w większości przypadków są one rozpoznawane przypadkowo. Wraz z rozwojem choroby pojawiają się objawy :poza bólami brzucha , mogą być dość burzliwe i należą do nich niedrożności oraz krwotok jelitowy. Znamienna jest też zmniejszona masa ciała chorego pomimo prawidłowego odżywiania.Rozpoznanie


Ustala się na podstawie badań obrazowych oraz wywiadu. Badania obrazowe to m.in. ultrasonografia, badanie radiologiczne jelita cienkiego czy angiografia. Wskazane jest również wykonanie endoskopii z pobraniem wycinków. Gdy jest to jednak niemożliwe wykonuje się laparotomie w celu dokładnej diagnozy.

Leczenie


Podstawowym sposobem leczenia niezłośliwych i złośliwych nowotworów jelita cienkiego, jest ich wycięcie. W zależności od rozpoznania histopatologicznego dodatkowo stosuje się radioterapię lub chemioterapię. Rokowania po operacji zależą od resekcyjności guza , stopnia złośliwości histologicznej i obecności przerzutów w węzłach chłonnych.

Komentarze do: Nowotwory Jelita Cienkiego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz