Szukaj

Jak poprawić relacje w związku?

Każdy związek przechodzi różne etapy. Na początku zazwyczaj unikamy kłótni, nasze relacje są idealne i bardzo udane. Kiedy jednak przechodzi faza fascynacji i zakochania, a zaczyna się zwyczajne, codzienne życie to zaczynamy zauważać coraz więcej wad partnera.

Jak poprawić relacje w związku?

Możemy mieć nawet wrażenie, że nie pasujemy do siebie, że ciągle się kłócimy i mamy odmienne poglądy. Stwarzamy sobie niepotrzebne problemy, pretensje, jesteśmy zazdrośni. Najważniejsze jest jednak to, aby nasze relacje nie ucierpiały przez  chwile zwątpienia i wracały do normy. Czasem jednak jest to ciężka praca, która trwa przez tygodnie, a nawet miesiące.

Przypomnij sobie jak wyglądały wasze relacje na początku

Najważniejsza w stosunkach międzyludzkich, a przede wszystkim w związku jest rozmowa. Mów swojemu partnerowi o wszystkim, nie chowaj do niego urazy, nie zostawiaj niewyjaśnionych kwestii na później. Opowiadaj mu o swoich lękach, o tym co czujesz i czego potrzebujesz. Warto zdobyć się na szczerą rozmowę, by atmosfera między wami była lepsza. Słuchaj swojego partnera, bądź na bieżąco z tym, co dzieje się w jego życiu. Nie ukrywaj niczego przed partnerem, to ułatwi wam odbudowanie relacji i sprawi, że będziecie się czuć wyjątkowi.

Podstawą dobrego związku jest szczerość, zaufanie i szacunek. Na początku związku z pewnością te wartości były spełniane. Z czasem jednak, gdy poznajemy się lepiej to pewne granice zostają zacierane i pozwalamy sobie na więcej. Zawsze byłeś szczery w stosunku do swojej połówki, a teraz może jesteś wręcz krytyczny i bezpośredni. Pewnie nawet tego nie widzisz. Postaraj się nie oceniać bardzo negatywnie drugiej osoby, być może twoje słowa bolą bardziej, niż myślisz. Nie krytykuj wszystkiego co robi twoja połówka. Pochwal ją czasem, powiedz komplement, doceń to, co dla ciebie robi i jak się stara. Wśród znajomych nie mów źle o swoim ukochanym i nie plotkuj o nim.

Musisz także mieć zaufanie do swojego partnera, nie bądź podejrzliwy, nie wymyślaj, a przede wszystkim nie zaczynaj bezpodstawnych kłótni. Staraj się nie wybuchać, przeczekaj największą złość, porozmawiaj spokojnie. Bądź wsparciem dla swojego ukochanego. Niech wie, że zawsze może na tobie polegać. Wspólnie rozwiązujcie problemy. Zawsze znajdź czas na rozmowę, wieczorny spacer czy wspólne oglądanie filmu. Z kolei, jeśli twoja połówka potrzebuje chwili samotności, to nie bądź nachalny, niech przemyśli wszystko i wróci do ciebie z innym nastawieniem.

Dlaczego mnie kochasz?

Przypomnij sobie, za co kochasz swojego partnera, co ci się w nim podoba lub co lubiliście razem robić. Jeśli macie wspólne pasje, to niech one was znowu połączą, ale warto także razem spróbować czegoś nowego. Jeśli traktujesz wszystko zbyt serio, to zdobądź się na więcej humoru i dystansu. To daje zupełnie inną perspektywę na wasz związek, w każdej sytuacji znajdujcie pozytywne aspekty. A przede wszystkim nie traktuj swojej połówki jak wroga, lecz jak przyjaciela.

Często ludzie w związku myślą, że ich relacje poprawią się tylko poprzez seks. Nie jest to jednak odpowiednie wyjście. Należy zacząć od zachowania względem siebie i rozmowy. Jeżeli szukacie zgody jedynie w łóżku,  to wasze relacje  będą powierzchowne i krótkotrwałe.

Każdego dnia pracuj nad związkiem

Budowanie trwałego i dojrzałego związku trwa bardzo długo. Jego siła tkwi w codzienności i nieustannym dbaniu o to, co mamy. W każdej najmniejszej czynności możemy okazać miłość i troskę. Jeśli twój partner wraca do domu po długim dniu pracy to bądź entuzjastyczny, kiedy go witasz. Gdy przyjmiesz swoją połówkę z uśmiechem, a na stole pojawi się nawet zwyczajny obiad  i świece, to  z pewnością atmosfera się poprawi. Jeżeli siedzicie w domu to postarajcie się, by wasz wspólny czas był kreatywny. Najgorszym zabójstwem dla miłości jest rutyna. Chodźcie do kina, na zabawy, spotykajcie się ze znajomymi. Wypijcie razem wino i przytulajcie się mocno. Czytajcie książki. Zróbcie wspólnie kolację. Wybierzcie się na wycieczkę. Nie bójcie się pokazać, że wciąż kochacie się jak nastolatkowie. Trzymajcie się za ręce i spacerujcie po parku. Róbcie wszystko to, co sprawiało wam zawsze radość. Po prostu bądźcie sobą i nie wstydźcie się mówić o miłości.

Katarzyna Bałdyka

Komentarze do: Jak poprawić relacje w związku? (1)

myszka12
myszka12 09-01-2014 13:18

Kłótnie w związku

1

Kłótnie w związku są potrzebne! Bez nich nie ma prawdziwej więzi. Co to za związek, który się nie kłóci? Chyba sztuczny, nie prawdziwy. Z drugą osobą trzeba czasem się pokłócić, powiedzieć co się nie podoba i tak dalej..... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze