Szukaj

Nowe genetyczne regiony związane z glukozą i insuliną odkryte

Podziel się
Komentarze0

Badacze zidentyfikowali 38 nowych genetycznych regionów, które są powiązane z poziomami insuliny i glukozy we krwi. Tym samym całkowita liczba genetycznych regionów związanych z glukozą i insuliną wynosi 53, z czego ponad połowa jest związana z cukrzycą typu 2.Aby mogło dojść do takiego odkrycia, naukowcy posłużyli się technologią 100 razy mocniejszą niż poprzednie techniki, które są używane do badań nad genomem ludzkim.

Technika ta nosi nazwę Metabochip i pozwala na przyjrzenie się ponad 200 000 wariacji sekwencji DNA w kierunku różnych cech charakterystycznych, w jednym czasie.

Naukowcy przed przystąpieniem do prac mieli nadzieję, iż znajdą nowe warianty wpływające na glukozę i na insulinę we krwi, co pozwoliłoby zidentyfikować ścieżki powiązane z regulacją poziomów tych dwóch czynników.


Dr Claudia Langenberg, współautorka tego badania z Medical Research Council Epidemiology Unit w Cambridge, wyjaśnia: posłużyliśmy się tą nową technologią, aby zobaczyć, czy jesteśmy w stanie znaleźć dodatkowe genetyczne powiązania, które wcześniej mogły być pominięte. Nasze wcześniejsze prace zidentyfikowały 23 regiony genetyczne powiązane z poziomami glukozy we krwi. Co więcej, odkryliśmy także ważne biologiczne ścieżki, które biorą udział w regulacji glukozy. Na tymtym etapie, zanim powstała technika Metabochip, byliśmy ograniczeni przez nasze możliwości szybkiego sekwencjonowania.

Doktor Inga Prokopenko z University of Oxford dodaje: nasze badania pozwalają nam przyjrzeć się wszelkim dotychczasowym przeoczeniom między regionami genomu, które wpływają na poziom insuliny oraz na inne cechy metaboliczne.

Komentarze do: Nowe genetyczne regiony związane z glukozą i insuliną odkryte

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz