Szukaj

Nowe badania pomogą w opracowaniu lepszych protez

Podziel się
Komentarze0

Ludzie oraz niektórzy z naszych przodków, tacy jak Homo Erectus nauczyli się chodzić już wiele milionów lat temu. Naukowcy są bliscy odkrycia, jak właściwie do tego doszło. Wyniki badań opublikowane w Journal of Experimental Biology przedstawiają specyficzną interakcję między kostką u nogi, kolanem oraz mięśniami i ścięgnami.

Ta wyjątkowa zależność poprawia zrozumienie poruszającej się do przodu nogi w taki sposób, aby maksymalizować ruch przy jednoczesnym minimalizowaniu wykorzystanej energii.

Badania mogą pomóc w opracowaniu lepszych protez, a wiedzę tą można także wykorzystać w konstrukcji robotów, tak, aby były bardziej zwinne i energooszczędne niż obecnie.

- Poruszanie się człowieka jest niezwykle złożone i nadal nie w pełni wyjaśniono jego działanie. Kiedy w pełni poznamy, jak działa ludzka noga, będziemy mogli zbudować o wiele lepsze roboty. – mówi Jonathan Hurst, profesor inżynierii mechanicznej.

Naukowcy od dawna obserwują jak jakaś „duża moc” ucieka w momencie, gdy noga opuszcza ziemię. Do tej pory jednak nie wiedzieli, jak działa to zjawisko. Teraz się to zmieniło. Badanie wykazało, że są dwie fazy ruchu. W pierwszej tzw. fazie złagodzenia, tylna noga jest zwolniona z ciężaru wspierania masy ciała. Następnie odbywa się faza „wodowania” czyli uwalniania jest zmagazynowana energia sprężystości w ścięgnach kostki.

Naukowcy szukali mechanizmu wzmacniającego siłę, ponieważ z ich obliczeń wynikało, że energia powstała w mięśniach podczas procesu chodzenia, nie jest wystarczająca, aby dokonać takiego odepchnięcia. Kluczowa jest koordynacja kolana i kostki.

- Mamy jeszcze wiele do zrobienia zanim roboty będą poruszać się tak jak ludzie, ale te badania nas do tego przybliżają – mówi Hurst.

Komentarze do: Nowe badania pomogą w opracowaniu lepszych protez

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz