Szukaj

Nowa szansa w leczeniu HIV

Podziel się
Komentarze0

Naukowiec z Florida State University jest w trakcie badań nad efektem kontrolowania genów, jaki mają niektóre z leków uzależniających - badania te zostały podjęte w ramach dążenia do odkrycia skutecznej metody leczenia HIV.Mając za zabezpieczenie 1,8 miliona dolarów zapewnionych przez National Institutes of Health (NIH), biolog Jonathan Dennis analizuje unikalną zdolność, jaką posiadają leki dające duże nadzieje w zakresie leczenia HIV (znane jako inhibitory deacetylazy histonowej - ang. histone deacetylase inhibitors, HDIs), jak i substancje psychoaktywne, takie jak kokaina.

“Obecne formy leczenia HIV polegają raczej na zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa w ciele, niż na całkowitej eliminacji. Moim celem jest wykorzenienie uśpionych komórek HIV, które przeszkadzają w leczeniu - wierzę, że kierunek, który obrałem, jest słuszny” - mówi Dennis.

HDIs i substancje uzależniające mogą kontrolować formułę genów poprzez zmiany w strukturach chromatynowych. W przypadku leczenia za pomocą HDI, zmiany w chromatynie są potrzebne, żeby ujawnić uśpione komórki wirusa HIV - tak samo mają działać substancje podobne do kokainy.

Dennis jest zdania, że jego analizy doprowadzą w końcu do wniosków i informacji, które pomogą innym naukowcom opracować metodę, dzięki której uda się włączyć HDI do systemu leczenia HIV.

Jonathan Dennis przyciągnął uwagę i zdobył pieniądze na przeprowadzenie swoich badań, korzystając ze źródeł unikalnego programu integracyjnych badań nad fenotypem (właściwościami wyglądu i funkcjonowania organizmu) i genotypem (genetycznym „składem” jednostki).

Badania te mają interdyscyplinarny charakter - obejmują zagadnienia z dziedziny biologii ewolucyjnej, molekularnej, genetycznej, a także epigenetyki - która zajmuje się dziedzicznością genetyczną - po to, żeby raz na zawsze rozwiązać najpoważniejszy problem biologii XX wieku - zależności pomiędzy genotypem i fenotypem.

Jak tłumaczy Dennis: “Gdyby nie wykorzystanie tych multidyscyplinarnych analiz, nie byłbym w stanie uzyskać dotacji, a tym samym nie mógłbym skupić się na pracy, poprzez którą chciałbym pomóc innym naukowcom wynaleźć skuteczny sposób leczenia HIV”.

Komentarze do: Nowa szansa w leczeniu HIV

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz