Szukaj

Nowa nadzieja dla pacjentów z syndromem krótkiego jelita

Podziel się
Komentarze0

Teduglutid to nowy lek, który ma przynieść znaczącą ulgę pacjentom z zespołem krótkiego jelita, którzy są uzależnieni od dożylnego odżywiania, sugeruje badanie opublikowane w Clinical Gastroenterology and Hepatology. Pacjenci z tym względnie rzadkim syndromem doświadczają utraty sporego fragmentu jelita grubego i nie są w stanie absorbować składników odżywczych i wody ze strawionego jedzenia.Muszą odżywiać się pozajelitowo (dożylnie).

Dr Stephen J.D. O’Keffe z University of Pittsburgh, główny autor badania, mówi: - Zespół ten jest niszczącą dolegliwością. Bez żywienia pozajelitowego pacjenci by nie przeżyli. Jest to jednak metoda droga i powiązana z ciężkimi komplikacjami, chronicznymi infekcjami, skrzepami krwi i niewydolnością wątroby.

Teduglutid to nowa postać terapii, która oferuje redukcję uzależnienia od dożywiania dożylnego i znacząco podnosi jakość życia pacjentów.

Teduglutid jest podawany dożylnie raz dziennie i pomaga jelitom w absorbowaniu płynów i składników odżywczych. W ten sposób zostaje zredukowane uzależnienie od dożywiania pozajelitowego.


Dr O’Keefe przeprowadził próbę kliniczną trwającą rok, która miała na celu określenie bezpieczeństwa, tolerancji i klinicznej skuteczności wspomnianego leku.

Po 53 tygodniach terapii niskimi dawkami leku, u 68% pacjentów stwierdzono poprawę ich stanu i redukcję uzależnienia od dożywiania pozajelitowego. Co więcej, kilku pacjentów całkowicie uniezależniło się od tego typu dożywiania.

Tego typu badania przynoszą więc wielką nadzieję chorym, którzy mogą teraz spodziewać się poprawy jakości życia, mniej zaburzeń snu oraz lepszego życia społecznego.

Teduglutid otrzymał już zatwierdzenie od FDA dla pacjentów z zespołem krótkiego jelita. Nie ma przeciwwskazań oraz limitu czasowego dla terapii. Lekarze jednak powinni znać skutki uboczne leku:

- objawy żołądkowo-jelitowe,

- mdłości,

- wymioty,

- bóle brzucha,

- bóle głowy,

- objawy przeziębienia.

Komentarze do: Nowa nadzieja dla pacjentów z syndromem krótkiego jelita

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz