Szukaj

Nowa kampania zniechęcająca do palenia

Podziel się
Komentarze0

Zgodnie z postanowieniami Komisji Europejskiej wkrótce do użytku wejdą nowe opakowania papierosów, które graficznie lub słownie opisywać  będą skutki palenia papierosów. Ma to na celu zmniejszenie liczby osób uzależnionych od nikotyny.


Komisarz UE do spraw zdrowia, Tonio Borg zdecydował, że wprowadzone zostaną nowe zasady pakowania papierosów oraz, co ważne dla niektórych, wycofane z obrotu zostaną papierosy mentolowe. Nie są to jednak jedyne zmiany na jakie narażeni zostaną palacze. 

W planach Komisji pojawia się również zmiana paczek, na których w przyszłości napis o szkodliwości palenia ma zajmować 75% opakowania, zarówno z przodu jak i z tyłu. To oznacza, że o wiele mniej miejsca przeznaczone będzie na nazwę marki. Jednak nowe postanowienia Komisji nie są tak drastyczne jak w Australii, gdzie zupełnie zrezygnowano z oznaczania paczek markami, na tamtejszym rynku dostępne są jedynie papierosy w oliwkowych pudełkach z brutalnymi zdjęciami, które przedstawiają między innymi upełnie zniszczone płuca palacza.


Zmiany dotkną również skład papierosów. Zakazane mają być dodatki zmieniające dym, takie jak kofeina, tauryna, witaminy czy inne elementy dodatkowe. Z handlu znikną również papierosy mentolowe, przy paleniu których palacze musza się mocniej zaciągać dymem, przez co wzrasta ryzyko zapadnięcia na choroby. Również cienkie papierosy, popularne slimy, które są krótsze niż 7.5 mm, zostaną zakazane, ponieważ według Komisji Europejskiej są one zdradliwe, bowiem ludzie myślą, że skoro są mniejsze to oznacza, że są mniej szkodliwe.

Nie zmieni się jednak prawo sklepów do eksponowania papierosów. Paczki znajdują się zazwyczaj w najbardziej widocznym miejscu sklepu i tak nadal pozostanie. 

Jednak póki co palacze nie muszą się martwić, ponieważ niewiadomo jeszcze, które z planów Komisji wejdą w życie. Aby podjąć jakiekolwiek wiążące decyzje w tej sprawie konieczna jest najpierw debata w Parlamencie Europejskim oraz w każdym z państw członkowskich Unii Europejskiej. Ten proces z reguły trwa około 2 lata, więc przed 2014 rokiem są nikłe szanse dla zmiany przepisów dotyczących papierosów.

Opracowala:

Manuela Tomala

Komentarze do: Nowa kampania zniechęcająca do palenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz