Szukaj

Niebezpieczne ortopedyczne infekcje: nowy test

Podziel się
Komentarze0

Infekcje stanowią jedno z największych zagrożeń dla pacjentów, którzy przechodzą operację zastąpienia biodra albo kolana. Z tego względu, potężna amerykańska firma farmaceutyczna opracowuje test, aby szybko zidentyfikować patogeny odpowiedzialne za te infekcje, które rozwijają się w stawach ciała. Dzięki temu testowi, lekarze będą mogli szybciej leczyć podobne problemy, zanim jeszcze infekcje zakorzenią się na tyle mocno, iż zaczną dawać fizyczne objawy swojej obecności.Firma, o której mowa, to Abbott Diagnostics Group. Test ma być oparty na systemie PLEX-ID tej firmy, który służy do identyfikacji mikrobów. Jest to zupełnie nowy sposów identyfikowania chorób zakaźnych, jak mówi Dave Ecker, wiceprzewodniczący Abbott Molecular.

Aktualnie, diagnozowanie chorób zakaźnych jest oparte na technologiach mających już 150 lat. Jest to więc najwyższa pora, żeby stworzyć znacznie nowocześniejsze metody diagnostyczne. Od dawna już ten postęp nam się należy, dodaje jeszcze Dave Ecker.

Kiedy tylko taki test powstanie, jego konkretne zastosowanie w identyfikowaniu infekcji ortopedycznych będzie wymagało zatwierdzenia ze strony amerykańskiej agencji FDA (Food and Drug Administration), co może zabrać około pięciu lat.

Ortopedia to jedna z wiodących  szans dla tej technologii z powodu tego, co może ona zdziałać w przypadku pacjentów, którzy cierpią z powodu ortopedyczych infekcji, ciężkich do zdiagnozowania konwencjonalnymi metodami. Ale, będzie ona miała również szersze zastosowanie: wystarczy tutaj wspomnieć infekcje układu oddechowego, grypę, a także skażenie krwi.


W Stanach Zjednoczonych, co roku chirurdzy przeprowadzają około 800 000 operacji wymiany biodra i kolana. A komplikacje związane z infekcjami zdarzają się średnio w 2% tych operacji, jak podaje badanie z 2009 roku, opublikowane w New England Journal of Medicine.

Co więcej, w Stanach Zjednoczonych przeprowadza się ponad 70 000 ponownych operacji; z czego 15% operacji biodra i 25% operacji kolana jest związanych z infekcjami. A taka ponowna operacja często jest droższa i bardziej skomplikowana niż oryginalna operacja.


Długoterminowe ryzyko

PLEX-ID był początkowo używany przez rządowych badaczy z wydziału bioobrony, którzy chcieli szybko wykrywać patogeny zastosowane w potencjalnych atakach bioterrorystycznych. System ten jest w stanie wykrywać szeroki wachlarz patogenów, w ciągu 5 - 6 godzin, poprzez identyfikację DNA mikroorganizmów.

W przypadku ortopedycznym, standardowa metoda identyfikacji patogenów polega na założeniu hodowli tych mikroorganizmów, co czasami może zająć wiele dni, zanim patogeny się rozwiną i pojawią się rezultaty. Testy krwi oraz analizy płynu stawowego mogą również dać jakąś podpowiedź na temat infekcji. Ale tutaj znowu na rezultaty trzeba trochę poczekać. Co więcej, nie zawsze są one rozstrzygające.

Doktor Javad Parvizi, chirurg ortopeda z instytutu Rothman Institute w Filadelfii mówi, że infekcje zagrażają również w trakcie samej operacji, ale może do nich dojść także nawet dekadę po zastąpieniu kolana ablo biodra. Około 10% pacjentów cierpi z powodu infekcji w ciągu 10 lat po takiej operacji.

Bakterie, w szczególności odporne na antybiotyki typy takie jak gronkowiec złocisty MRSA (czyli odporny na metycylinę, Methicillin-resistant Staphylococcus aureus), mogą być trudne do wykrycia, ponieważ tworzą one cieniutkie kolonie na powierzchi stawu, mówi doktor Gerhard Maale.

Natomiast, system PLEX-ID jest w stanie wykrywać bakterie, wirusy, grzyby oraz niektóre pasożyty. Co więcej, dostarcza on  informacji na temat odporności na leki, wirulencji oraz typu danego szczepu. Jest on już używany w Unii Europejskiej do identyfikowania grypy po tym, jak wirus zostanie wyhodowany laboratoryjnie.

Komentarze do: Niebezpieczne ortopedyczne infekcje: nowy test

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz