Szukaj

Neurogeneza pobudzana przez antydepresant

Podziel się
Komentarze0

Produkcja nowych neuronów w normalnej dojrzałej korze czołowej, w odpowiedzi na fluoksetynę, czyli powszechnie stosowany antydepresant, została opisana w przeglądzie naukowym Neuropsychopharmacology. Badanie przeprowadzili naukowcy z Institute for Comprehensive Medical Science, Fujita Health University, Aichi.Ci sami badacze wcześniej wykazali, iż na powierzchni dojrzałej kory występują nerwowe komórki progenitorowe.

Co więcej, niedokrwienie zwiększa generację nowych neuronów inhibitorowych z tychże komórek, noszących nazwę L1-INP (ang. Layer 1 Inhibitory Neuron Progenitor).

Jednakże do tej pory nie wiedziano, czy neurogenezę powiązana z L1-INP można pobudzić w dojrzałej normalnej korze.


Tsuyoshi Miyakawa i Koji Ohira posłużyli się fluoxetyną z grupy leków SSRI, aby stymulować produkcję nowych neuronów z komórek L1-INP.

Spory procent nowo powstałych neuronów okazał się inhibitorami GABA-ergicznych neuronów, a ich generacja zbiegła się z redukcją apoptozy (czyli samobójczej śmierci) komórek w niedokrwieniu.

Odkrycia te podkreślają, iż antydepresant może wyzwalać neuroprotekcyjną odpowiedź.

Co więcej, indukcja dojrzałej neurogenezy w mózgu może okazać się skuteczną prewencją albo terapią w chorobach neurodegeneracyjnych i zaburzeniach psychicznych.

Komentarze do: Neurogeneza pobudzana przez antydepresant

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz