Szukaj

Naukowcy znaleźli przełącznik, który kontroluje najbardziej agresywnego guza mózgu

Podziel się
Komentarze0

Badacze z UT Southwestern Medical Center znaleźli komórkowy przełącznik, który potencjalnie można wyłączyć i dzięki temu spowolnić rozrost najpowszechniej diagnozowanego i bardzo agresywnego guza mózgu.Badanie opublikowane w Cell Reports pokazuje, że proteina RIP1 działa jako mediator przeżycia komórek guza mózgu, albo chroniąc, albo niszcząc komórki.

Naukowcy uważają teraz, że ta proteina, znajdowana w glejakach mózgu, może być celem dla nowo powstałych leków zwalczających ten bardzo złośliwy nowotwór.

Dr Amyn Habib, profesor neurologii z UT Southwestern, autor badania, mówi: - Nasze badanie wskazuje nowy mechanizm, który obejmuje proteinę RIP1, która reguluje podział komórek i śmierć w glejakach. Oznacza to możliwość opracowania leków, które do tej pory nie istnieją.


W badaniu naukowcy posłużyli się modelem zwierzęcym, aby przestudiować interakcje komórkowego receptora EGFRvIII i RIP1.

Zarówno ów receptor, jak i proteina RIP1 są używane do aktywacji NFκB, czyli rodziny protein, która jest ważna dla rozwoju komórek nowotworowych.

Kiedy RIP1 została wyłączona w eksperymentalnym modelu, NFκB i sygnalizacja, która promuje rozrost guza, również zostały zahamowane. Co więcej okazało się, że RIP1 można aktywować w różnych komórkach raka, tak aby te ginęły śmiercią samobójczą.

American Cancer Society informuje, że 30% nowotworów mózgu to glejaki, czyli szybko rosnące i oporne na terapie guzy.

Komentarze do: Naukowcy znaleźli przełącznik, który kontroluje najbardziej agresywnego guza mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz