Szukaj

Naukowcy zidentyfikowali obszary mózgu pobudzane przez łaskotanie

Podziel się
Komentarze0

Nawet śmiech może przyczynić się do rozwoju nauki. W swoich ostatnich badaniach szwajcarscy i niemieccy naukowcy skupili się na mechanizmach pobudzenia neuronów spowodowanego dobrowolnym lub wywołanym łaskotaniem śmiechem. W tym celu prześledzili za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMR) aktywność mózgową 50 ochotników, kobiet i mężczyzn.Na początku naukowcy poprosili kandydatów o niewymuszony śmiech i obserwowali ich reakcje mózgowe. Następnie łaskotano ochotników, aby sprawdzić, co wówczas działo się w ich mózgach.

Rezultaty tych doświadczeń opublikowane zostaną w czerwcu w przeglądzie Cerebral Cortex. Mają one formę kart opisujących aktywność mózgową badanych w czasie rzeczywistym.
   
Dzięki tym dokumentom naukowcy mogli zidentyfikować obszary mózgu pobudzane w każdej z następujących sytuacji - śmiechu z własnej woli i śmiechu wywołanego łaskotkami. Nie były one takie same w obu przypadkach.

   
Badacze odkryli, że zarówno śmiech niewymuszony, jak i wywołany łaskotaniem pobudzał aktywność płacika ciemieniowego dolnego. Obszar ten, położony w pierwotnej korze mózgu, odpowiada za ruchy twarzy w innych wokalnych reakcjach emocjonalnych, takich jak np. płacz.
    
W przypadku śmiechu wywołanego łaskotkami stymulowany był również hipokamp. To miejsce w mózgu reguluje wiele funkcji, zwłaszcza odruchy trzewne uprzedzające ból. Dobrowolny śmiech natomiast aktywizował jadro półleżące, znane jako ośrodek przyjemności w mózgu.
   
Rezultaty badań potwierdzają to, co już wcześniej podejrzewali naukowcy - istnieją różne typy śmiechu, również na poziomie organicznym, a śmiech wywołany przez łaskotanie jest procesem równie złożonym co inne.
   
Równocześnie inni niemieccy naukowcy prowadzili podobne prace, ale oparte na percepcji śmiechu. W badaniu opublikowanym w PloS ONE stwierdzili oni, że reakcja mózgowa osoby słyszącej śmiech zależna jest od jego typu. Była ona zróżnicowana w zależności od tego, czy był to śmiech "społeczny" czy też wywołany łaskotkami.

Komentarze do: Naukowcy zidentyfikowali obszary mózgu pobudzane przez łaskotanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz