Szukaj

Naukowcy z Florydy odkryli ważny supresor nowotworowy

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Instytutu Scripps Research odkryli białko, które upośledza rozwój i utrzymanie się chłoniaka (raka węzłów chłonnych). Dzięki tej proteinie, występowanie chłoniaka jest tłumione we wczesnej fazie choroby, ale jej zniesienie umożliwia gwałtowny wzrost guza.Chociaż badania skoncetrowane do tej pory były przede wszystkim na roli nowego supresora nowotworowego dla chłoniaka wywoływanego przez onkoproteiny genu Myc (pochodne onkogenu Myc wspierające rozwój nowotworu), autorzy wykazali, iż ów obwód podlega operacjom we wszystkich ludzkich guzach zawierających MYC, czyli ponad połowie wszystkich typów nowotworów.

Otwiera to nową drogę terapeutycznego podejścia do nowotworów z udziałem genu Myc, uwzględniając nawroty i przerzuty notworowe oraz notwory oporne na leczenie, uważa profesor John Cleveland prowadzący badania.

Rodzina onkoprotein Myc (c-Myc, N-Myc i L-Myc) reguluje najistotniejsze procesy odpowiedzialne za rozwój nowotworów; c-Myc aktywny przy ludzkim chłoniaku Burkitta, wystarcza do wywołania kilku rodzajów nowotworów w zwierzęcych modelach.


W najnowszych badaniach naukowcy skoncentrowali się na przedrakowych i złośliwych komórkach typu B wytwarzanych przez Myc, będących częścią zainfekowanego systemu immunologicznego w chłoniaku u ludzi.

Używając transgenicznych modeli zwierząt, Cleveland ze swoim zespołem wykazali, że bezpośrednie naprowadzenie Myc na tłumienie białka zwanego tristetraproliną (TTP/ZFP36) było ważne zarówno dla rozwoju jak i utrzymania się nowotworu.

Stłumienie TTP jest charakterystyczne dla ludzkich nowotworów, w których udział bierze MYC.

Rounbehler odkrył, że ‘wprowadzenie’ TTP do chłoniaka całkowicie unieszkodliwia te nowotwory, wyznaczając ważny kierunek terapeutyczny.

Myc reguluje setki genów bogatych w elementy adenylowo-urydylowe (AU), odgrywające istotną rolę w stabilności RNA, a także znajdujące się w wielu nośnikach RNA (mRNA), które kodują onkogeny, czynniki transkrypcyjne i cytokiny. Elementy bogate w AU prowadzą do degradacji mRNA; uznaje się je za zasadnicze, jeżeli chodzi o kontrolowanie ekspresji w trakcie wzrostu komórek.

Myc reguluje ekspresję wybranych białek o wiązaniach adenylowo-urydylowych, celem kontrolowania destrukcji niektórych nośników RNA. Nasze badania wskazują na fakt, iż inne białka tego rodzaju mogą także pełnić funkcje supresorów nowotworowych w innych rodzajach raka, komentuje Cleveland.

Komentarze do: Naukowcy z Florydy odkryli ważny supresor nowotworowy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz