Szukaj

Naukowcy odkryli nową rolę płytek krwi

Podziel się
Komentarze0

Komórki układu odpornościowego są stale w pogotowiu i błyskawicznie reagują na najmniejsze nawet zagrożenie. Limfocyty, wyspecjalizowane komórki immunologiczne, regularnie opuszczają naczynia krwionośne i kierują się do układu limfatycznego, gdzie "uczą się" rozpoznawać obce elementy.W tym celu krążą w naczyniach krwionośnych, zwanych żyłkami z wysokim śródbłonkiem (HEV, z ang. high endothelial venules), dzięki którym mogą dostać się do węzłów chłonnych. W czasie infekcji natężenie ruchu limfocytów w tych naczyniach jest szczególnie duże.
   
Naukowcy od dawna zastanawiali się, w jaki sposób limfocyty przemieszczają się przez HEV, nie pociągając za sobą części czerwonych krwinek, co mogłoby wywołać krwotok.

Badacze z Oklahoma Medical Research Foundation właśnie znaleźli odpowiedź na to pytanie. Prace, które prowadzili, ujawniły rolę płytek krwi w zatrzymywaniu składników krwi podczas przemieszczania się limfocytów w HEV.

Badania te, opublikowane w przeglądzie Nature, pokazują nową funkcję płytek krwi, które były dotychczas znane z swej roli w inicjacji procesu krzepnięcia - tworzą one skrzep na powierzchni rany.


Nie jest to jednak pierwsze zaskakujące odkrycie, dotyczące płytek krwi. Już poprzednie prace wykazały, że mogą one łączyć się z makrofagami, aby zwalczać infekcje.
    
Płytki krwi zapobiegają ucieczce czerwonych krwinek

W czasie prac naukowcy zainteresowali się rolą białka zwanego podoplaniną, znajdującego się w błonie komórkowej, w utrzymaniu bariery zapobiegającej ucieczce erytrocytów.

Aby dokładniej zbadać to zagadnienie, badacze wyhodowali transgeniczną mysz, niezdolną do syntezy tego białka. Tak zmutowane myszy zaczęły spontanicznie krwawić na poziomie węzłów chłonnych.

Naukowcom udało się zahamować krwotok poprzez zablokowanie przepływu limfocytów do HEV. W ten sposób doszli do wniosku, że podoplanina jest niezbędna do zatrzymywania czerwonych krwinek przed ucieczką.
   
Badając dokładniej to białko naukowcy zauważyli, że jest ono w stanie wiązać się z płytkami krwi. To połączenie powoduje uwolnienie molekuły, która promuje produkcję kadheryn, białek, które odgrywają ważną rolę w procesie połączenia międzykomórkowego między tkankami. Płytki krwi zalepiają powstałe otwory, przez co zapobiegają przemieszczaniu się czerwonych krwinek do HEV.
   
Badania te wykazały nową rolę płytek krwi, jaką odgrywają w prawidłowym przebiegu reakcji immunologicznej i pokazały raz jeszcze skomplikowane związki, jakie istnieją między poszczególnymi składnikami krwi.

Komentarze do: Naukowcy odkryli nową rolę płytek krwi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz