Szukaj

Domowe monitorowanie ciśnienia krwi może pomóc w znalezieniu ukrytych zagrożeń

Podziel się
Komentarze1

Według najnowszych badań, osoby z prawidłowym ciśnieniem krwi w gabinecie lekarskim, ale wysokim ciśnieniu przy innych okazjach, mogą być dwa razy bardziej narażone na zawał serca i udar mózgu.

W dwóch analizach, obejmujących 4 kraje uprzemysłowione i ponad 5 tys. ludzi, naukowcy odkryli, że domowe monitorowanie ciśnienia krwi często umożliwia wykrycie ukrytego nadciśnienia. Dr Jan Staessen z Division of Cardiovascular Diseases na University of Leuven w Belgii, kierujący badaniami, twierdzi: „Wiemy, że wiele powikłań sercowo-naczyniowych występuje u osób z prawidłowym ciśnieniem tętniczym, jeśli mierzyć je w zwykły sposób, w gabinecie lekarskim.” Około 10 % populacji ma normalne odczyty ciśnienia krwi w gabinecie lekarskim, ale faktycznie mają wysokie ciśnienie krwi w domu lub w pracy. Jest to znane jako nadciśnienie ukryte i często jest nieleczone z powodu trudności wykrycia go przez lekarzy.

Aby zobaczyć, jak ukryte nadciśnienie wpływa na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu, Staessen i jego zespół przeanalizował dane z pięciu wcześniejszych badań domowego monitorowania ciśnienia krwi wykonanych w Finlandii, Japonii, Grecji i Urugwaju. W nowym badaniu, za „optymalny” uznano pomiar ciśnienia krwi wynoszący 120/80. Normalne ciśnienie krwi było odczytywane w granicach 120-129/80-84, „wysokie-normalne” 130-139/85-89, łagodne nadciśnienie 140-159/90-99 oraz ciężkie nadciśnienie uznawane było za pomiar 160/100 i wyższy. Naukowcy uznali domowy odczyt wynoszący 135/85 lub wyższy za wskazujący na ukryte nadciśnienie, gdy osoba nie spełniała kryteriów wysokiego ciśnienia krwi w gabinecie lekarskim.

Według tych norm, odkryto, że 5 % osób z „optymalnym” ciśnieniem krwi u lekarza, 18,4 % z "normalnym" odczytem i 30,4 % z „wysokim-normalnym” miało ukryte nadciśnienie w domowych pomiarach. Podczas średniego okresu obserwacji wynoszącego 8,3 roku, uczestnicy z ukrytym nadciśnieniem mieli między 2,24 a 2,65 razy większe ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych w porównaniu z osobami z normalnym ciśnieniem krwi.

W innej analizie Staessen przyjrzał się jak domowe monitorowanie ciśnienia krwi wpływa na profil ryzyka sercowo-naczyniowego u pacjentów z ukrytym nadciśnieniem lub z odwrotnym problemem - zwanym nadciśnieniem białego fartucha, które pojawia się u osób z wysokim odczytem ciśnienia krwi w gabinecie lekarskim, ale normalnym ciśnieniem krwi w domu. Badanie objęło 6458 uczestników, spośród których 5007 nie było leczonych na nadciśnienie tętnicze. Spośród tej nieleczonej grupy 404 osoby miały ukryte nadciśnienie, 695 osób miało nadciśnienie białego fartucha a 924 osoby cierpiały na nadciśnienie.

Zespół Stasessena odkrył, że ukryte nadciśnienie zwiększało ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych w nieleczonej grupie o 55 %, w porównaniu do osób z prawidłowym ciśnieniem tętniczym. Nadciśnienie białego fartucha zwiększało ryzyko o 42 procenty, zaś trwałe nadciśnienie zwiększało je ponad dwukrotnie. Nawet wśród uczestników, którzy byli leczeni na nadciśnienie tętnicze, zdiagnozowane ukryte nadciśnienie podnosiło ryzyko chorób układu krażenia o 76 %.

Zdaniem Staessena, niezależnie od tego czy ludzie są leczeni na nadciśnienie czy nie, ci, którzy mają czynniki ryzyka ukrytego nadciśnienia, w tym palacze, osoby otyłe i osoby starsze, powinni monitorować ciśnienie krwi w domu.

Marcin Wądołowski

Komentarze do: Domowe monitorowanie ciśnienia krwi może pomóc w znalezieniu ukrytych zagrożeń (1)

ytrewq
ytrewq 09-02-2014 18:27

Ciśnienie

1

A ja sobie mierzę od pięciu lat i niestety mimo nie tak okazjonalnych wysiłków widzę wyraźną tendencję wzrostową. Wziąłem się za to, ograniczyłem spożycie sód, zwiększyłem potasu, także przy pomocy suplementu diety Katel... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze